CHP lideri Özgür Özel, Manisa'nın Akhisar ilçesinde ilçe belediyesince düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Akhisar'da Şehit Reşat Ergin Pazar Yeri'nde düzenlenen törende konuşan Özel, Akhisar'da kendini evinde hissettiğini söyledi.

“AÇ BIRAKAN MAAŞI KABUL ETMİYORUZ”

Akhisar'da ilçe belediyesinin hizmetleriyle gurur duyduğunu aktaran Özel, ilçenin mevcut belediye başkanı Besim Dutlulu'yu yeniden aday gösterdiklerini belirtti.

Özel, yerel seçimde Besim Dutlulu ile Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı adayları Ferdi Zeyrek'e destek istedi.

Akhisar'ın önemli bir emekli nüfusuna sahip olduğuna dikkati çeken Özel, 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması gerektiğini savunarak, "Bu sefalet maaşı, bu yoksul bırakan, aç bırakan maaşı kabul etmiyoruz. Meclis, bunu derhal arttırmak zorundadır" dedi.

“TAYYİP’İ ÜZMEYEN İSTATİSTİK KURUMU”

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yönelik eleştirilerini dile getiren Özel, şöyle konuştu:

- “Emeklide olmayınca esnafta da pazarcıda da olmaz. Emeklide ve çalışanda olmayınca kimsede olmaz. Bir kurum var, TÜİK. Bu kurum enflasyonu hesaplıyor ve ilan ediyor. İlan ettiği enflasyona göre de emekliler, çalışanlar zam alıyorlar. Geçen senenin enflasyonunu TÜİK yüzde 64 olarak ilan etti. Gerçek enflasyon yüzde 130’a yakın. Eğer TÜİK’e göre değil de gerçek enflasyon ile zam verilseydi bütün çalışanlar yüzde 35 daha fazla, bütün emekliler yüzde 35 daha fazla zam alacaklardı. Ama bugün TÜİK denen kurum, yani Tayyip’i Üzmeyen İstatistik Kurumu’nun baş harfleridir TÜİK. Yalan attığı için, kötü hesap yaptığı için emeklinin ve çalışanın cebinden her ay para çalınıyor.

- Bugün 15 bin lira maaş alan bilsin ki TÜİK rakamları çarpıtmasaydı 20 bin lira alacaktı. 20 bin lira alan 27 bin lira alacaktı. 30 bin lira maaş alan çalışan TÜİK yalan atmasaydı, 42 bin lira maaş alacaktı. Bu büyük bir haksızlık, hırsızlıktır. Herkesin cebinden para almaktır. Bu emekliyi de emekçiyi de haksız yere yoksullaştırmaktır. Biz bu haksızlığın karşısında durmaya, bunları dile getirmeye, emeklinin de emekçinin de hakkını savunmaya devam edeceğiz. Söz veriyoruz.”

"GELİN MEMLEKETE SAHİP ÇIKALIM"

Pazar günü Ankara'da Anayasa mitingi yapacaklarını hatırlatan Özel, şunları kaydetti:

- “Pazar günü Recep Tayyip Erdoğan ve onun eliyle beş hakim Anayasa’yı askıya aldığı için, öyle Anayasa deyip de geçmeyin. Bugün Anayasa Mahkemesi’ni yok sayıyor, yarın mülkiyet hakkını yok sayar. Anayasa hepimizin güvencesi, Özgür Özel, Vehbi Bakırlıoğlu, Bekir Başevirgen milletvekiliyse Anayasa’da yazdığı için. Gücünü oradan alıyor. Besim Dutlulu Belediye Başkanıysa gücünü Anayasa’dan alıyor. Meslek örgütleri Anayasa’dan alıyor. Oturduğun evin tapusu, mülkiyet hakkından, babandan kalan miras veraset hakkından. Hepsi Anayasa sayesinde var. Bugün Anayasa’nın bir maddesini yok sayanlar, bir sayfasını yırtıp atanlar yarın senin malına, mülküne, emekli maaşına, babandan gelecek mirasa göz koyabilirler. O yüzden biz dedik ki, ‘Gelin sahip çıkalım. Memlekete, ortak geleceğimize, özgürlüğümüze, yaşam hakkımıza, emeğimize, ekmeğimize sahip çıkalım’ dedik.

"ERDOĞAN, ADAY AÇIKLAMASINI MİTİNG SAATİNE ÇEKTİ"

- Çağrıda bulunduk, Tandoğan’da pazar günü saat 13.00’te Türkiye’nin dört bir yanından gelenlerle, hak, hukuk, adalet diyeceğiz, aş ve ekmek diyeceğiz, emeğe saygı diyeceğiz. Emekli maaşıma dokunma diyeceğiz, kim neye sahip çıkmak istiyorsa bizimle gelsin. Kim kendisine sahip çıkılsın istiyorsa, Tandoğan’a gelsin. Bütün Türkiye’yi bekliyoruz. Bu çağrıya sendikalar olumlu cevap verdiler meslek örgütleri olumlu cevap verdiler, siyasi partiler olumlu cevap verdiler. Tandoğan’da büyük kalabalıkla bu iktidara artık yeter diyeceğiz. Hep birlikte sesimizi yükselteceğiz. Peki Tayyip Erdoğan ne yaptı, pazartesi günü yapacağı belediye başkanları aday açıklamasını pazar günü bizim miting saatimize çekti. Amacı biz miting yaparken, televizyonların mitingi yayınlamak yerine onun adaylarını yayınlaması, amacı emeklinin sesini kısmak, amacı EYT mağdurlarının, staj mağdurlarının sesini kısmak, amacı enflasyona isyan edenlerin, hayat pahalılığına isyan edenlerin, küçük maaşlara isyan edenlerin, hukuksuzluklara, haksızlıklara isyan edenlerin sesini kısmak. Buradan sesleniyorum, ‘Ey Recep Tayyip Erdoğan’ emekliyi, emekçiyi, işçiyi, memuru, çiftçiyi, hiçbirimizi susturamazsın. Sesimizi duyacaksın, sana bu sesi duyuracağız.”

“TÜRKİYE HEPİMİZİN SESİNİ DUYACAK”

- Bir ülkenin Cumhurbaşkanı bir mitingin, önceden ilan edilmiş bir mitingin saatine eğer kendisi aday tanıtımı koyuyorsa, önceden ilan edilen bir mitinge başka bir parti etkinlik koyuyorsa bu siyaseten saygısızlıktır. Bu görgüsüzlüktür. Ama bu esas ne kadar çok korktuğunu, sizin ne kadar haklı onun ne kadar korkak olduğunu gösterir. Onun için korkmayacağız, biz Tandoğan’a terör yapmaya gitmiyoruz, kalp kırmaya gitmiyoruz. Biz Tandoğan’a birlik, beraberlikle, sesimizi duyurmak, yoksulların sesini duyurmak için gidiyoruz."

“Bir ülkenin Cumhurbaşkanı bir mitingin, önceden ilan edilmiş bir mitingin saatine eğer kendisi aday tanıtımı koyuyorsa, önceden ilan edilen bir mitinge başka bir parti etkinlik koyuyorsa bu siyaseten saygısızlıktır. Bu görgüsüzlüktür” diyen Özel, ülkenin ortak geleceğine sahip çıkma iradelerini engelleyemeyeceklerini belirtti.

PAZAR YERİNE ŞEHİDİN ADI VERİLDİ

CHP Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu da töreni yaptıkları pazar yerine, 2 yıl önce Pençe-Kilit Harekatı Bölgesi'nde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Reşat Ergin'in adının verildiğini bildirdi.

CHP Genel Başkanı Özel ve beraberindekiler, konuşmaların ardından, pazar yeri, aile sağlığı merkezi, kreş, çay bahçesi, çok amaçlı salon, karavan parkı, kafe ile meydan projelerinin açılışını gerçekleştirdi.

Törene Şehit Piyade Uzman Çavuş Reşat Ergin'in annesi Gülşah Ergin ile babası Erhan Ergin de katıldı.

Özel, açılış töreninden sonra Akhisar Belediyesi ile partisinin ilçe başkanlığını da ziyaret etti.