CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan’da Başbağlar Katliamı’nın 31. yılında düzenlenen anma töreninde; TBMM’de katliamla ilgili ivedilikle bir araştırma komisyonu kurulması gerektiğini belirterek "Türkiye Cumhuriyeti'nde Alevilerle Sünniler kardeştir. Türklerle Kürtler kardeştir. Buna kastedenler de kalleştir" dedi.

Özgür Özel, Erzincan'da Başbağlar Katliamı'nın 31. yılında şehitleri anma törenine katıldı. Özel, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

- 5 Temmuz günü birileri aldıkları talimatla aslında bir pusu kurdular. Beklediler ki köyün erkekleri camide toplansın, akşam namazını takiben camiye giden namazdan çıkanları aldılar getirdiler ve 28'ini köyün meydanında katlettiler. Köyü ateşe verdiler, yaktılar beş canımızı da orada aldılar. Ve 33 şehidimizi bizim yüreğimizi yakarak tarih önünde hepimize emanet ettiler. Öyle Başbağlar rastgele seçilmiş bir yer değildi. Eylemin biçimi, sayısı asla rastgele değildi. İki gün önce Sivas'ta Madımak Oteli'nde canlar yanmıştı. 33 kişi hayatını kaybetmişti. Önce 31 sonra 33'e çıkacaktı rakam. Onlar semaha durmaya gelmişlerdi. İnançlarına göre bir ibadeti yerine getiriyorlardı. Birileri onları katletti.

- Güya ona misilleme bu sefer bir cami çıkışında ve yakın sayıda vatandaş sonra da yakılarak beş kişi yine 33 kişi hayatını kaybetti. Hesap bu ülkede mezhep kavgası çıkarmak. Terör örgütü ki hepimizin birliğine ve beraberliğine kastetmiş o terör örgütü ya da o terör örgütünü kullanan başka güçler mezhep kavgası, savaşı çıkarır mıyız diye niyetlendiler. Bu büyük acıya rağmen iki tarafında acılarını yüreklerine gömen birbirlerini seven, vatanını seven insanları bütün dünyaya bir büyük insanlık dramından nasıl bir insanca mesaj, nasıl bir kardeşlik, birlik, beraberlik çıkarılır onu gösterdiler. O gün o acılarında bu mezhep kavgasına yönelmeyenlerin verdiği mesajı bugün bir kez de buradan ben ifade etmek isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti'nde Alevilerle Sünniler kardeştir. Türklerle Kürtler kardeştir. Buna kastedenler de kalleştir.

Biz bu davanın sanıklarının gıyabında da olsa bir insanlık suçu, insanlığa karşı işlenmiş suç olarak nitelendirilmesini, her türlü zaman aşımından, her türlü ceza indiriminden, her türlü aftan muaf olmasının sağlanmasını geleceğe yönelik olarak da önemsiyoruz. 

"ÜZERİNE CESARETLE GİDİLMELİ"

- Milletvekilimiz geçtiğimiz hafta bir araştırma komisyonu, Sayın Sarıgül teklif etti. Bence biz bu teklifi yenileyelim. Partiler arası diyalogla nasıl birçok komisyonu Soma'da ya da hekime karşı şiddet için bu sefer İliç'te kurduysak bu Başbağlar'ın acısının araştırılması hiç olmazsa tarih önünde gazi Meclis'in dokümanlarına bu konuda bir çabanın da nakşedilmesi için biz bunu grup başkanvekillerimizden rica edelim ve kendileri diğer parti gruplarıyla görüşsünler bu komisyonu da ivedilikle kuralım. İliç Komisyonu'nun gayretlerini, mücadelelerini önemsiyoruz. Yapılacak madencilik faaliyetlerinin insan sağlığını, çevreyi önemsemesini bu konuda ÇED raporları konusunda, diğer konularda varsa ihmaller üzerine cesaretle gidilmesini önemsiyoruz."

"RÖVANŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYORLAR" 

Özel, anmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Acıları yarıştırmanın Türkiye’ye çok şeyler kaybettirdiğini vurgulayan Özel, şöyle devam etti:

'- Ülkenin bütün acılarına hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Defalarca söyledim, Berkin Elvan’la Abdullah Tayyip Olçok’a aynı anda yas tutmayan bir ülke birlik ve bütünlük halinde olamaz. Sivas Madımak’ta yaşananlarla Başbağlar’da yaşananları birbirinin rövanşı gibi göstermeye çalışıyorlar. İkisi de bu ülkenin ortak acıları. Orada yanan canlar da burada yanan canlar da bu ülkenin değerleri.

- O yüzden bizim bir ve beraber olmamız lazım. Herkesin ötekinin hakkına kendisinden daha çok sahip çıkması lazım. Bu ülkede iki şeyin renginin olduğuna inanmıyorum. Bir işçinin alnının terinin rengi olmaz, bir de annelerin gözyaşının rengi olmaz. Kürt’ü Türk’ü, Alevisi Sünnisi olmaz, hepsi anamız. O anaların gözyaşlarını dindirmek için herkesin sorumlu davranması lazım. Biz üzerimize düşen sorumluluk neyse onu yerine getirmekte çok kararlıyız.

ZAMAN AŞIMI TEPKİSİ 

Özel, Başbağlar’la ilgili CHP’nin araştırma önergesinin reddedildiğini hatırlatarak, ''Meclis'te reddedilmiş ama biz bunu yineleyeceğiz. Diğer partilerle de diyalog kuracağız. Hatta Madımak ve Başbağlar’ın aynı komisyonda araştırılması daha anlamlı olabilir. Bunu da değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Madımak ve Başbağlar davalarındaki zaman aşımı kararlarına da değinen Özel, ''Her ikisi de çok yanlış. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olamaz. Mahkemelerin cesaretle bunlara insanlık suçu tanımı yapıp, zaman aşımı ve af kapsamında çıkarması lazım'' diye konuştu.