Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Ankara Spor Salonu'nda aday tanıtım toplantısı düzenledi. Belediye adayşarının katıldığı toplantıda Genel Başkan Özgür Özel aday belileme süreci ve izlenecek kampanyalarla ilgili detayları anlattı. 

Özel'in hedefinde ise aday belirleme sürecinde partiden istifa edenler vardı. 3 bin 500 adaylık başvurusunda adaylaşamayanların olduğunu belirten Özel, şunları söyledi:

"HEPSİNE SONUNA KADAR SAYGI DUYUYORUM"

"Adaylarımızı belirlerken örgütümüzü dinledik, seçmenimizi dinledik, aday adaylarımızı dinledik, sokağın sesine kulak verdik, kanaat önderleriyle görüştük, partililerimizi görevlendirdik, onların raporlarını aldık.

Son günlerde bazı televizyonlarda, gazetelerin kiminin manşetinde, kiminin eteğinde 3, 5, 10 memnuniyetsiz arkadaşımızın partiden ayrıldığını ya da başka taraflardan aday olmak istediklerini, eleştiriler açıklamalarını görüyoruz. Hepsine sonuna kadar saygı duyuyorum.

Esas konuşulması gereken, benim gönlümde manşette olan, kendisi olmadığı günün ertesi sabahı adaya telefonu açıp, 'çojk istedim olmadı, sizi belirlediler, ben çalışmaya hazırım' diyerek güne başlayanlar var.

Kendisi için giydirdiği aracı aday olan arkadaşına teklif edenler var. Kampanya için kendisine belirlediği bütçeyi ilçe belediyesine teklif edenler var.3 kişi, 5 kişi partiyi tartıştırıyor ama partinin başarısını kendi başarısı sayan var."

ERDOĞAN'A TEPKİ: ONUN KALBİNDE TAŞ VAR

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Hatay'daki sözlerine tepki gösteren Özel, "Hatay'da bile, Hataylıların, depremzedelerin gözlerine içine bakarak bu tehdidi, bu şantajı ifade etmekten çekinmedi. Açıkça şunu söyledi, 'Hatay mağdur oldu, çünkü belediyesi bizde değildi' dedi.

Bu söze siyaseten verecek bir cevap bulamadım, çünkü karşımızdaki depremzedeyi geçmişte verdiği oydan cezalandıracak, gelecekte vereceği oya göre şantaj yapabilecek bir taş kalpliliğe bağlıydı" diye konuştu.

Özel, "Onun kalbinde taş var; onun kalbinde vicdan yok, onun kalbinde insaf yok! Ancak onun karşısında da Hatay'ı da, Türkiye'yi de seven CHP'liler var. Bunu öğrenecek" ifadelerini kullandı.

BBP'YE SLOGAN YANITI

CHP lideri, "Seçim bildirgemiz kalkınma, refah ve dayanışmayı önceleyen etkili bir bildirge. Sloganımız 'İşimiz gücümüz Türkiye'. Bu slogan CHP'li belediye başkanlarımız tarafından kendi şehirlerinde kullanılacak" ifadelerini kullandı.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici'nin "İşimiz Türkiye, gücümüz Türkiye" sloganıyla ilgili, "Biz daha önce kamuoyuna ilan ettik. CHP'yi bizim sloganımızı kullanmamaları konusunda uyarıyoruz." ifadelerine de yanıt veren Özel şunları kaydetti: 

"Bu sloganla ilgili son günlerde önemli bir gündem var. Diyorlar ki, bir parti 'Üç hafta önce adayımız kullandı', bir parti '10 gün önce bilboard giydirdik.' O arkadaşlara şu çağrıyı yapıyorum. İşimiz Gücümüz Bursa sitesine bir baksınlar, İşimiz Gücümüz Sivas sitesine bir baksınlar.

Bu isimlerin başvuru hakları 2 ay önce alındı. 9 Ocak'ta başvurusunu yaptığımız bu sloganımızı beğenenler varsa 'İşimiz Gücümüz Türkiye' diyen arkadaşlarımızın CHP'nin kurumsal kimliğine saygı duymasını diliyoruz."

KOORDİNASYON BİRİMİNİN BAŞINDA YILMAZ BÜYÜKERŞEN OLACAK

Özel, "Önümüzdeki günlerde sandık başına gideceksiniz. 31 Mart'ta belediye başkanlarını seçeceksiniz. Yeni belediye başkanlarını Amerika'yı baştan keşfetmeyecek. Projeler, yeni belediye başkanlarına sunulacak. Hizmette standartı sağlayacağız" dedi.

5 yılın sonu geldiğinde hepsinin bildiği, mutabık olduğu kriterlerle aday olup olmayacaklarını bilecekler. CHP'li belediye başkanları 3 ayda bir alacakları karnelerle bilecek. CHP'nin yerel yönetimler koordinasyon birimi olacak. Bu birimin başında Yılmaz Büyükerşen olacak."

SAVAŞ İLE GÖKMEN'İN İSMİ ANONS EDİLMEDİ

Özel'in konuşmasının ardından belediye başkan adayları, kürsüye çağrılarak kamuoyuna tanıldı. Hatay Büyükşehir Belediye başkan adayı Lütfü Savaş ve İstanbul Esenyurt adayı Ali Gökmen'in ismi ise anons edilmedi.