CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da dün akşam Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa maçında sahaya Atatürk tişörtü ile Ulu Önder’in sözlerinin yer aldığı pankartla çıkmalarına izin verilmeyince başgösteren kriz hakkında değerlendirmesi sorulan Özel, iktidara söz konusu maçın Cumhuriyet'in 100'üncü yılında Türkiye'de, adında Atatürk geçen bir stadyumda oynanması gerektiği yönünde çağrı yaptığını anımsattı. İzmir Atatürk Stadyumu'nu işaret eden Özel, müsabakanın yalnızca istisna olarak KKTC'de oynanabileceğini savundu.

"AYLARDIR DİYORUM Kİ..."

Dün gece yaşanan skandala değinen Özel, şunları söyledi:

“Aylardır şunu söylüyorum, aylardır diyorum ki Fenerbahçe ve Galatasaray Türkiye’nin 2 güzide kulübü Süper Kupa maçı yapacaklarsa, bu maç Türkiye’nin 100’üncü yılında Türkiye dışında oynanamaz. Adı Atatürk Stadı olmayan bir yerde oynanamaz. Mutlaka ve mutlaka bunu Türkiye’nin en büyük stadyumu, İzmir’deki Atatürk Stadyumu. Oraya yakışırdı. Dinlemediler. Yurt dışında yapacaksanız, bir mazeret olur. Bir mazeret. O da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yani Türkiye’nin, bizim burası kadar vatan bildiğimiz yerde olur. Ama yurt dışında olmaz. Peki nerede olmaz?”

“İSTİKLAL MARŞI’NA SAYGI GÖSTERİYORLAR MI?”

“Hiçbir yerde olmaz ama Suudi Arabistan’da kesinlikle olmaz. Bunlar gelince Anıtkabir’e gidiyorlar mı, İstiklal Marşı’na saygı gösteriyorlar mı? Bunların olduğu yere 100’üncü yılın Süper Kupası gider mi? En büyük maç 100’üncü yılın son gününde orada olur mu? İşte böyle rezillik olur, böyle utanmazlık, kepazelik olur. Hepimiz utandık, tepkiliyiz. Ama burada suç ne kulüplerdedir, ne de istifa ettirilerek bütün suçun yükleneceği Türkiye Futbol Federasyonundadır. Suç, ‘Her şeyi ben bilirim, ben’ diyen var ya, suç Recep Tayyip Erdoğan’dadır. Atatürk’ü Suudi Arabistan’da pazarlık konusu yapan, İstiklal Marşı’nı pazarlık konusu yapan baş suçlu Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

“HADSİZLERE HADLERİNİ TÜRKİYE’NİN TÜM KULÜPLERİ VE TARAFTARLAR BİLDİRMİŞTİR”

“Söyledik, dilimizde tüy bitti ama maalesef böyle bir rezalet yaşandı. Ancak Fenerbahçe ve Galatasaray’a, onlara destek veren Beşiktaş’a ve tüm kulüplere müteşekkiriz. Bu hadsizlere, Suudi Arabistan’daki hadsizlere ve onlara Türkiye’nin en önemli 100’üncü yıl kupasını oraya yollayan hadsizlere hadlerini Türkiye’nin tüm kulüpleri ve taraftarlar bildirmiştir. Hepsine teşekkür ediyoruz.”

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ

Özel, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in birinci ölüm yıldönümünde halen suikasta ilişkin sorumluların tam olarak ortaya çıkarılmaması hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özel, “Sinan Ateş öldürüldüğü gün ülkücü camianın şehidiydi ama genç bir siyasetçi olarak tüm Türkiye’ye emanet ettiği evlatları ve çocukları ile hepimizin 1 yıldır hakkını, hukukunu korumaya, acılarını paylaşmaya çalıştığımız bir kardeşimizdir. Sinan Ateş’in ailesinin yaptığı açıklamalar, eşinin yaptığı çağrılar, Sinan Ateş cinayeti üzerindeki sis perdesinin kaldırılması için herkesin gösterdiği irade son derece kıymetlidir. Bu ilişkinin üzerine cesaretle gidilmelidir. Bu ilişkinin üzerine gidilmezse bundan sonra Türkiye’de yaşanabilecek her türlü olumsuzlukta bu şüphe ortada olacaktır. Ben bir kez daha Sinan Ateş’e, değerli eşine, çocuklarına, siyaset arkadaşlarına, ülkücü camiaya başsağlığı diliyorum. Sinan Ateş cinayetinin üzerindeki sis perdesi kaldırılana kadar bu meselenin peşinde olacağız, unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.