CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özel'in açıklamalarından önce İYİ Parti eski Genel Başkan Yardımcısı ve eski Sağlık Politikaları Başkanı Prof. Dr. Taner Demirer, CHP'ye katıldı. Özel, 50 dakikalık konuşmasında sokak hayvanlarına yönelik düzenlemeye değindi. 

İtlaf planına sert çıkan Özel "Feda edilecek bir tek canımız yok" diyerek fon çağrısını yineledi. 2 Haziran'daki çay mitingine tüm partilerden temsilcileri çağıran Özel, grup toplantısında şu mesajları verdi:

GEZİ PARKI 

- (Gezi'nin yıl dönümü) Gezi Parkı eylemlerinin 11'inci yıl dönümündeyiz. Buradan Gezi'yi selamlıyorum. Gösteriler, iktidarın orantısız güç kullanmasıyla fevkalade kötü sonuçlar doğurmuştur. Aileleri, ailelerimizdir. Gezi, Türkiye'nin birbirini en çok ailesidir.

- (Gezi hükümlüleri) Erdoğan ve Bahçeli ile yaptığım görüşmelerde bunun iç hukuk marifetiyle hızla çözülmesi gerektiğini ifade etti. Büyük bir hak ihlali var. AYM kararına rağmen içeride tutulmaları anayasa ihlalidir. Kendilerine zulümdür. Her birisi orada, her birimizin yerine tutulmaktadır. Bu esaret son bulmalıdır.

- Sayın Bahçeli, 'Gezi'ye hassasiyet, toplumun hassasiyetleri, Erdoğan'a bu hassasiyetleri gözetmeyen diktatörlük sevdalısı' dedi. Bugün ikisi birden Gezi'ye darbe girişimi diyerek olan olaylardan sonra her biri en az üç kez beraat eden arkadaşlarımız içerde tutulmaktadır.

İLİÇ FACİASI 

- (İliç'teki toprak kayması... Kapasite artışı iznini Murat Kurum’un imzaladığı belge) ÇED raporu veriliyor ve facia yaşanıyor. Murat Kurum'un ÇED raporunun altında imzası var. Bilir kişi asli sorumlu şudur diyor ya asli sorumlu bu düzendir, bu düzenden beslenenlerdir. Kuran ve yönetenlerdir. 

VATANDAŞA İHBAR ÇAĞRISI 

- (Hazine Bakanlığı'nın ihbar çağrısı) Vergi kaçıranı görmek için gariban vatandaşın WhatsApp bildirimine mi ihtiyaç var? Geçtiğimiz sene 1.2 trilyon lira KKM ile... Erdoğan'ın dediği gibi fakirden alındı, zenginlere verildi. Tarihin en büyük fakirden zengine fon transferini kim çıkardıysa kul hakkı yiyen de odur. 

"BİLGİSİZLİK YOKSA VİCDANSIZLIK VAR"

- (Sokak hayvanları düzenlemesi) Sokak hayvanlarının yaşamlarını tehdit eden kanun çalışmasıyla ilgili endişeler... Tutumumuz net. Bir: Türkiye'de başıboş köpek sorunu vardır. Bu bir güvenlik sorunu haline dönüşmüştür elbette çözülmelidir ancak ekonomi bahanesiyle canları katletmek... Uyutmak diyerek masumlaştırmayın. Uyutmak değil katletmek...

- Öldürmek niyetinde olanlara sesleniyoruz. 2020 yılında da bu sorun vardı. Tüm partiler oturduk, çalıştık. Komisyon çalışması yapıldı. Bu kitap net. Popülasyonun düşürülmesi için ne uyutma ne itlaf ne öldürme ne canice bir öneri yok. Bunun altında AKP'nin de MHP'nin de imzası var. 101. sayfasında hayvan hakları fonunun kurulması var. 

30 BEKLE SONRA UYUT FORMÜLÜ ALTI KAT MALİYETLİ 

- 'Toplayalım öldürelim'... Böyle bir yaklaşımın sonuç vermesi mümkün değil. '30 gün alacağız, bakım evinde tutacağız sahiplenen olmazsa öldüreceğiz'... Bir eczacı olarak ötanazi faaliyetini biliyorum. Acı çekmeden öldüreceğiz diyor. Maliyeti kısırlaştırmaktan pahalı. Toplam altı kat maliyet var. Bir bilgisizlik yoksa inanılmaz bir vicdansızlık var.   

- Feda edilecek bir tek canımız yok. Barınak sayısını artırmak, kısırlaştırma kampanyası başlatmak zorundayız. Bu sorun yokmuş gibi davranamayız. Bu sorun sınıfsaldır. Sorunu göreceğiz, cinayete prim vermeden hep beraber çözeceğiz. Ben elimi taşın altına koymaya hazırım. Elimizi uzatıyoruz.

CHP'NİN TEMATİK MİTİNGLERİ  

- (Emekliler) Güya bu yıl emekli yılıydı. KYK yurdunda kalacaksın... 65 bin kapasite var. Her 250 emekliden biri kalabilir kapasite nedeniyle. Böyle saçmalıkları bir kenara bırakın. Kimsenin bir adım atmaya, bu sözü duymaya niyeti yok anladık. O meydanda taşıma belediye işçileri, CHP örgütü yoktu. Yoksullukları kıyafetlerinden belli yüz bin emekli vardı. Yanınızdayız, arkanızdayız. Siz hakkınızı alana kadar biz durmayacağız. Birinci parti olmanın sorumluluğuyla hep birlikte yürüyoruz. Bu meseleyi her platformda gündemde tutmaya devam edeceğiz.

- (Çay mitingi) Bu pazar Rize'ye gidiyoruz. Çay üreticisinin bıçağı kemiğe dayandı. Çay emekçileri için Rize'de olacağız. Milli servetimiz çayı konuşacağız. Hakkaniyetli taban fiyat için mücadeleye destek vereceğiz. 2 Haziran Pazar günü Rize Cumhuriyet Meydanı'nda olacağız. Türkiye'nin bütün demokratları bu büyük mücadeleye destek vereceğiz.