Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranının ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25'e yükseltildiğini bildirdi.

ÖZEL: EMEKLİLERİ MÜCADELE VE DİRENİŞE DAVET EDİYORUM

Gelişmenin ardından sosyal medya X hesabından bir paylaşım yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, emeklilere çağrıda bulundu.

Özel, mesajında "Milletin derdi zam, zam, zam.  Bu zammı alacağız. En düşük emekli maaşını asgari ücret yapacak, 7 bin liralık zammı alana kadar bütün emeklileri mücadele ve direnişe davet ediyorum" dedi.

"EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLANA KADAR SUSMAYACAĞIZ"

Özel, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda şunları söyledi:

* "TBMM'deyiz, şimdi Meclis hareketlendi, bir haber var. Bağ-Kur ve SSK emeklisine yapılan zam, emekli sandığı emeklisine yapılan zam oranına çıkarılacak. Yani 49.25'e çıkacak. Yüzde 7 civarında bir artış olacağı öngörülüyor ve bu yine bir iyileştirme olarak söyleniyor.

* Biz diyoruz ki, en düşük emekli maaşı 10 bin lira olmasın, asgari ücret düzeyine çıksın, 17 bin lira olsun. Onların bu söylediği şey, örneğin 10 bin lira maaş alan bir emekli için 450 lira zamma karşılık geliyor.

"GÖSTERMELİK İYİLEŞTİRME"

* Haberleri yok, 1 kilo et 450 liradan pahalı. Yapmaya çalıştıklarını söyledikleri iyileştirme, iyileştirme değil. Sadece bizim gündemde tuttuğumuz ve emeklilerin sahiplendiği tepkiler üzerine şimdi göstermelik bir iyileştirme yapıyorlar.

* En düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenene kadar, yani en az 17 bin lira olana kadar konuşmaya devam edeceğiz. Emeklilerin sesini duyurmaya devam edeceğiz."