CHP Genel Başkanı sayın Özgür Özel, parti meclisi kararıyla yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilen  Ekrem İmamoğlu’nu Saraçhane’deki makamında ziyaret etti. CHP Genel Başkanı olarak İBB’yi ilk kez ziyaret eden Özel, zabıta tören mangası tarafından karşılandı. Özel ve beraberindeki heyet İmamoğlu ile makamında bir süre görüştü.

Ardından Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İBB Başkanı İmamoğlu ile birlikte basın mensuplarının karşısına geçti. Önce anı defterini imzalayan Özel kaleme aldığı satırları okuyarak “Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ilk ziyaretim. Aynı zamanda değerli başkanımız Ekrem İmamoğlu'nu yeniden aday gösterişimizin ardından yaptırım ziyaret.  Biz 5 yıl önce İstanbul'u ona emanet ettik. Emanete çok iyi baktı. Yeşil temiz ve dürüst bir kent yönetimiyle hepimizi gururlandırdı. Şimdi İstanbul'u seven herkese bir kez daha Ekrem başkanı emanet ediyoruz, yolu açık olsun” dedi.

“HALKIMIZDAN 5 YIL DAHA GÖREV İZNİ ALACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

İmamoğlu da “Sayın genel başkanımızı Saraçhane binamızda İstanbullular evinde ağırlamaktan elbette çok mutluyum. Hem sayın genel başkanımıza hem partimizin MYK'sına hem de dün şahsıma görev tebliğ eden parti meclisimize teşekkür ediyorum. 31 Mart 2024 tarihi itibariyle İstanbul halkıyla birlikte 2019’da temelini attığımız İstanbul İttifakı’nın daha güçlü bir biçimde bir sonraki 5 yıla hem devam eden projelerimizi bitirmeye hem de yeni ve daha güçlü projelerin İstanbulluyla buluşturmaya devam etme yönündeki kararlılığımızı ortaya koyacağız. Halkımızdan, 5 yıl daha görev izni alacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki üç aylık dönemde bütün İstanbullularla, muazzam görülmemiş bir kampanyayı halkçı, pozitif, iyi niyetli ve İstanbul'u konuşan, İstanbul'u düşünen bir kampanyayla farklı bir dönemi burada yaşatacağımıza inanıyorum. Şimdiden yolumuz açık olsun” dedi.

“GÖZYAŞLARIMI TUTAMAMIŞTIM”

CHP Genel Başkanı Özel de “Parti meclisinde  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Ekrem başkanın sırası gelip, adaylar içinde harf sırasıyla İstanbul'a gelindiğinde  üzerindeki müzakereler, kesilmeyen alkışlarla tamamlandı. Biraz önce anı defterine kaydettiğim duygu sadece benim değil bütün Cumhuriyet Halk Partililerin duygusudur. 5 yıl önce bu binaya devir teslim töreni için gelmiştik. Uzun süren demokrasi nöbetinden sonra, güçlükle alınan bir mazbatadan sonra. Ve daha o zaman yaşanacağını bilmediğimiz bir hazımsızlıktan önceydi. Ben buranın balkonundan Ekrem başkanın o kalabalığın içinden bu binaya yaklaşmasını izlerken gözyaşlarımı tutamamıştım. Ve o günden bugüne kendisine verilen her bir oyu, her bir desteği ve duyulan güvenin her zirvesini hak eden bir çalışkanlık ve başarı öyküsüyle karşınızda” diye konuştu.

"KUPON ARSA PAZARLAMAK İÇİN BİR HELİKOPTER UÇMUYOR"

İmamoğlu’nun İstanbul’a çok iyi baktığını dile getiren Özel şunları söyledi:

- O, İstanbul'a çok iyi geldi. İstanbul'un üzerinde artık yabancılara kupon arsa pazarlamak için bir helikopter uçmuyor. İstanbul'un, her noktası İstanbullunun hizmetine sunulmak için çalışılan, o gözle bakılan bir belediyecilik anlayışıyla yönetiliyor. Buradan hangi siyasi görüşten olursa olsun tüm İstanbulluları, İstanbul'da yaşayan herkesin, bu kez şöyle bir oy kullanacaklarına inanıyoruz: Geçen sefer 31 Mart'ta İstanbul'da israf bitsin diye, İstanbul'u bir başka el değsin diye ve Beylikdüzü’ndeki büyük başarı hikayesi bütün İstanbul'a yansısın diye bir oy kullandılar.

- Haziran ayında Fatih'teki bir esnafın deyimiyle; ‘yıllarca Tayyip Bey'in dediklerine oy verdim. Bu sefer de Binali Bey'e verdim. Ama bu sefer Ekrem oğluma vereceğim. Çünkü hak geçti. Ben hak geçmesin diye 40 yıl boyunca pirinç tartarken müşterinin tarafına attığım pirinç belki dört kamyondur. Ben dört kamyon pirinç attım o tarafa hak geçmesin diye. Ama bu sefer hak geçti’ demişti. Ve 806 binlik fark, vicdanlı İstanbulluların adalet terazisini dengeye getirdikleri için hakkı teslim ettikleri için kullanılmıştı.

“EKREM BAŞKANI İSTANBULLULARA EMANET EDİYORUM”

İstanbullulara çağrı yapan Özel “Ben şimdi o İstanbul'u seven, ülkeyi seven o dürüst yüreklerin bir kez daha bir hakkı teslim edeceklerine yürekten inanıyorum. Dürüst çalıştılar, namuslu çalıştılar, şeffaf işler yaptılar. Hem kentin yeşilini arttırdılar, hem kentin değerini arttırdılar. Ellerinden geldiği kadar bu kente hizmet ettiler, değer kattılar. Ekrem İmamoğlu ve ekibi İstanbul'a iyi gelmiştir. Her alanında her noktasında. Ve o vicdanlılar, o vicdan terazisinde tartıp iki seçim arası 806 bin farklı çıkaranlar yine vicdanlarından bu gördükleri hizmet karşılığında yeniden ödüllendirecekler ve bir 5 yıl daha Ekrem İmamoğlu'nun dünyanın bu en güzel kentine hizmet etmesini isteyecekler. Bu tercihleri İstanbul'a iyi gelecek. Bu tercihleri Türkiye'ye iyi gelecek. Ben hangi siyasi görüşten olursa olsun İstanbul'u seven herkesi, İstanbul'u seven bu başkana, bu ekibe sahip çıkmaya davet ediyorum. Biz İstanbul'u ona emanet ettik. O çok iyi işler yaptı. Şimdi Ekrem Başkanı İstanbullulara emanet ediyorum” dedi.

İTTİFAK YANITI: SİYASETTE HİÇBİR İHTİMAL TAMAMEN SIFIRLANMAZ

Açıklamanın ardından Özel gazetecilerin sorularının yanıtladı. “Yapılan tüm açıklamalara rağmen İstanbul özelinde İYİ Parti'yle bir ittifakın kapanması durumundan söz edebilir miyiz? Bir ihtimal var mı hala?” sorusuna Özel, şunları söyledi:

- Siyasette hiçbir ihtimal tamamen sıfırlanmaz. Biz öyle olmaması için çok gayret sarf ettik. Üzerimize ne düşerse sarf etmeye devam edeceğiz. Ama İstanbul'un ihtiyacı olan  adını ittifak koyalım, iş birliği koyalım, parti adları analım, her şeyi söyleyelim, en iyi ismi bulalım şu ismin önüne geçemeyiz. İstanbul'da, İstanbul İttifakı kazandı. İstanbul İttifakını, İstanbullular kurdular. Gönülleriyle, yürekleriyle, akıllarıyla kurdular. O ittifakın İstanbul'a ne yaptığını görüyoruz. Burada bir tek şey var. Benim İstanbullulardan elbette Ekrem başkana sahip çıkacaklarını biliyorum, umuyorum, bekliyorum. Ama Ekrem başkanı ve ekibinin elini kolunu bağlayanlar var. Yapılacak hizmetlere engel olanlar var. İstanbul'un tahsil etmedikleri eski borçlarını ödettirip hak ettiği paralarına el koyanlar var.  

- Ve borçlanma yetkisi vermeyip hizmete engel olmak isteyenler var. Bunun karşılığında İstanbullulardan, büyükşehir belediye meclis çoğunluğunu istiyoruz. Bunun yolu İstanbul'un 39 ilçesinde, CHP’ye, CHP  belediye başkanlarına, belediye meclis listelerine oy vermektir. Hiçbir oy boşa gitmeyecektir. ‘Burada Cumhuriyet Halk Partisi kazanamaz’ diye kimse düşünmesin hiçbir yerde. O oyların hepsi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne de gelecektir, belediye meclislerinde kullanılan oylar çok önemlidir. Biz bunun başarılacağını inanıyoruz. En büyük güvencem İstanbul ittifakıdır.

İZMİR İÇİN MEMNUNİYET ANKETLERİ

Parti Meclisi’nde Aydın ve İzmir adaylarının neden açıklanmadığına ilişkin soru üzerine de Özel şunları söyledi:

- Aydın'ı açıkladığımız gün, Aydın ile aynı ölçekte ve aynı statüdeki ileri de açıklamamız gerekir. Anketler sürüyor 8 şehirde. Anketlerin sonuçları gelecek. Sonuçlar geldikten sonra açıklamalar olacak. Sayın başkanı dün öğlen saatlerinde bizzat aradım. Başkanım herhangi bir sorun  görünmüyor ama uygun görürseniz İstanbul ve Ankara'yı ayrı açıklamak istiyoruz. Çünkü bambaşka bir statüleri var. Sizi de denk statüdeki illerle birlikte açıklamak istiyoruz dedim.

- Başkan da ‘Hiç lafı mı olur, aramanıza da gerek yoktu. Ben aksi bir şeyi düşünmem. Çok da doğru düşünmüşsünüz’ dedi. Sayın Özlem Çerçioğlu'nun da onayıyla ve telefon görüşmemizin sonunda bu şekilde açıklama yapmayı doğru bulduk. İzmir için de, diğer büyük şehirler için de memnuniyet anketlerimizi  yaptırıyoruz. Ve ortaya koyduğumuz objektif kriterlere göre adaylaşma süreçleri nasıl olması gerekiyorsa tamamlanacak.

"İNCE İLE GÖRÜŞECEĞİZ"

Özel, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile görüşüp görüşmeyeceği sorusu üzerine “Herhangi bir randevu kararlaştırmadık. Ama bir görüşmeyle ilgili sayın Muharrem İnce, Selanik'e gitmeden önce telefon mesajı üzerinden yazışmıştır. Bir kez daha söylüyorum. Memleket Partisi gibi bir partinin ve partimize hizmet etmiş geçmişte grup başkan vekilliğimizi , genel başkan adayımız olmuş, cumhurbaşkanı adayımız olmuş bir kişinin randevu talebini geri çevirmemiz mümkün değil diye zaten söylemiştim. Döndükten sonra randevulaşacaktık. Birtakım yaşadığımız meclisteki acı kayıp, cenazeler falan bu haftaki takvim içinde yer almadı. Önümüzdeki günler sayın Muharrem İnce ile bir araya geleceğiz ve görüşeceğiz” dedi.

İMAMOĞLU: YOLUMUZ AÇIK OLSUN 

İmamoğlu ise şunları söyledi:

- Öncelikle bugün sayın Genel Başkanımızı Saraçhane binamızda, İstanbulluların evinde ağırlamaktan çok mutluyum. Hem Genel Başkanımıza, Hem MYK'mıza hem de Parti Meclisimize teşekkür ediyorum. 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla birlikte 2019 İstanbul İttifakı'nın daha güçlü bir şekilde bir sonraki 5 yıla hem devam eden projelerimizi bitirmeye hem de yeni projeler üretme kararlılığımızı ortaya koyacağız. Yolumuz açık olsun, hepimize başarılar.