CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Eskişehir İl Başkanlığını ziyaret etti. 'Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi'ni imzalama töreninde konuşan Özel dün ilk kez imza altına alınan belgeye değindi. 

"TÜM CHP'YE MAL ETMEYE ÇALIŞIYORLAR" 

Özel, şunları söyledi:

- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dün ilk imzasını sembolik olarak birlikte Bilecik Belediye Başkan Adayımız Melek Mızrak Subaşı ile birlikte attığımız bir politika belgemiz var. Biraz önce Eskişehir'deki tüm belediye başkanlarımız ve belediye başkan adaylarımız, o belgeye imza attılar. Belge, toplumun tüm kesimlerinin belediye hizmetlerinden eşit yararlanması ilkesinden hareket ediyor.

- Politikalarını, projelerini, bütçelerini, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir şekilde oluşturacaklarını söylüyor. Kadın ve erkeklerin karar alma süreçlerini dengeli bir şekilde katılımlarının sağlanacağını söylüyor. Ve diğer yandan da bu belgeyi imzalayan belediye başkanlarımız, yaptıkları tüm hizmetlerde, icraatlarda kadın-erkek eşitliğini, eşit temsili ve kadınla erkeğin toplumda birlikte olmasını gözeterek politikalar üretecekler. Son günlerde, maalesef CHP’li belediyeciliğinin en güçlü yanı eşitlik olduğu halde bazı çevreler bir seçim konuşması sırasındaki bir ifadeyi, tüm CHP’li belediyelere mal etmek üzerinden bir çaba içindeler.

350 BAŞKAN İMZALADI

- Bu elimizde görmüş olduğunuz hazırlık malumunuz aylardır hazırlanan ve bugün için imza altına alınması planlanan bir hazırlıktır. Bir kelimesi bile değişmedi. Ancak içinde toplumun tüm kesimlerinin belediye hizmetlerinden eşit yararlanması var. Buradan bir kez daha altını kalın kalın çizeriz, bugün olduğu için de mor kalemle altını çiziyoruz.

- Başta kadın-erkek, cinsiyet eşitliği olmak üzere CHP’li belediyeler karşısındakinin etnik kökenine, mezhebine, siyasi tercihine ve cinsiyetine bakmaksızın eşit hizmet verirler. Bunu imza altına alan, taahhüt altına alan tüm belediye başkanlarımızı teşekkür ediyoruz. Dün akşam saatlerinde 350 belediye başkanımız imzalarını ulaştırmıştı. Bugün akşam saatlerine kadar tamamının bize ulaşacağını düşünüyoruz.