CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, CHP Sultangazi Belediye Başkanı Adayı Ferhat Epözdemir ile birlikte Sultangazi’de halkla buluştu. 

"ONLARIN DEĞİL HALKIN BAŞKANLIĞINI YAPIYOR"

İstanbul’u çok güçlü bir takımın yönettiğine dikkat çeken Özel, şunları söyledi:

* "Bu takıma sahip çıkalım hep beraber. Benim açımdan gelip de burada İstanbul’u,  Ekrem Başkan'ı anlatmak hem çok keyifli ama çok da ihtiyaç yok. Ama bakın 31  Mart'ta ne olabilir biliyor musunuz? Allah muhafaza helikopterler gelebilir. Bu helikopterde 5 yıl öncesine kadar ne vardı? Tayyip Erdoğan oturuyordu. Yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, pata pata pata geziyorlar. Bu arsa nerenin? Bizim. Dönüyordu özel kalem müdürü Hasan Bey'e, ‘Hasan, bunu Katarlılara verelim.’ Bu arsa kimin? İBB'nin. ‘Tamam bunu da; ben geçenlerde Birleşik Arap Emirlikleri'ne söz verdim. Yaz, oraya verelim.’ 

* İstanbul'daki kupon arsaları İstanbul'un üstünde uçup teker teker Araplara, Katarlılara, şeylere, emirlere yazıyordu. Beş senedir İstanbul'un üstünde kabus helikopterleri uçmuyor. O arsaları ne yapıyor Ekrem Başkan? Katarlılara değil, İstanbullulara veriyor.  Park yapıyor. Hizmet yapıyor. Beş yıldır yüzünü güldürmediği kimse kalmadı. Küçük çocuğu olan anneleri güldürdü. Yaşlıları güldürdü. Emeklileri güldürdü. Emekçileri güldürdü. Gençleri güldürdü.  Ekrem Başkan’ın yüzünü güldürmediği birileri var. O da çıkar çevreleri, rant çevreleri. Onların değil halkın başkanlığını yapıyor."

Özel “Şimdi istiyorlar ki helikoptere binsinler yanına Murat Kurum'u alsın İstanbul'un tepesinde yine dolaşsın. Öyle yağma yok” dedi.

“10 TRABZONLU BİR METRO YAPAMADI AMA…”

Özel, İmamoğlu’nun İstanbul’a yaptıklarını Trabzonlu hemşehrisiyle konuştuklarını söyleyerek şunları aktardı:  

* "Dedi ki, ‘Allah için dedi Ekrem Başkan İstanbul'da bayağı çalıştı.’ Ama hemşerisinin gönlü biraz öbür tarafta inkar da edemiyor Ekrem Başkan'ın yaptıklarını. Dedim ki; bir hesap yapalım seninle. Trabzon'da kaç tane milletvekili var AK Parti'nin? 4. Kaç tane bakanı vardı? 4. Ortahisar Belediyesi kimde? AK Parti'de. Büyükşehir kimde? Ak Parti'de. Etti 10. Dedim ki; ’10 tane Trabzonlu, Trabzon'a bir tane metro yapamadı. Bir tane Trabzonlu İstanbul'a 10 tane metro yaptı.”

“GÖLGE ETME BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı “Oy vermezseniz hizmet yok” açıklamasına atıf yapan Özel “Yani, Hataylıların geçen seçimde verdikleri oyla depremzedeleri  cezalandırdığını söylüyor. Gelecek seçimde vereceği oy için de şimdiden tehdit ediyor. Vallahi İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinde  sen yoktun, Ekrem başkan vardı. Ama senin yaptıklarının çok üstünde, dört katı, beş katı  hizmet yapıldı. Gölge etme, başka bir şey istemiyoruz” diye konuştu.

KURUM’A TEPKİ: FELAKETTEN SORUMLUSUN

Özel, Erzincan İliç’teki maden felaketine dikkat çekerek Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Murat Kurum’u sert sözlerle eleştirdi. Özel şöyle konuştu:

* "Şimdi beyefendi Murat Kurum’u getirmiş, Murat Kurum İstanbul’da bir göreve talipmiş. Murat Kurum’un önceki görevinde attığı imza ortada, biz ‘aman ha, İliç’te siyanür var, çevre katliamı var. İnsanlığın sağlığına, bebeklerin sağlığına büyük zarar verir, annelerin düşük yapmasına ya da engelli çocuk doğurmasına sebebiyet verir’ dedik. Dinlemediler. ‘Atma’ dedik, attı imzayı. Daha sonra 4-5 katına çıktı orası. 

* Bir yandan şirket paraları istiflerken, bir yandan çıkan toprak bir yere istiflendi, işçiler dedi ki, ‘bu dağ bir gün hepimizi götürecek’ o dağ geldi, 9 canımızı götürdü. Şimdi Murat Kurum diyor ki, ‘ÇED raporuyla bunun bir ilgisi var mı?’ Olmaz olur mu? Sen o dağın yapılmasına imzayı attın, felaketten sorumlusun. İliç’teki felaketten sorumlu olan Murat Kurum’un İstanbul’un felaketi olmasına izin vermeyeceğiz.

“100 ÜZERİNDEN 87 NOT VERMİŞ, TEBRİK EDİYORUZ MURAT BEYİ”

* Bir konuda hakkını teslim edeyim. Murat Bey çok zor bir işi başardı. Murat Bey muhteşem bir tespit yapmış. 5 yıllık Ekrem İmamoğlu’na karne vermiş, 100 üzerinden 87 not vermiş. Tebrik ediyoruz Murat Beyi. Ben Ekrem başkana 100 üzerinden 90 mı 95 mi vereyim diyordum ama rakibi 87 verdiyse bu en değerlisi. Tebrik ediyoruz başkanı. Rakibinden 87 aldı, inşallah 31 Mart'ta 100 üzerinden 100'ü İstanbullulardan alacak.”

"CUMHUR İTTİFAKI'NIN KARŞISINDA TÜRKİYE İTTİFAKI VAR"

Özel, 31 Mart’ın önemli bir tarih olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

* "31 Mart, belki de üç sene, dört sene boyunca önünüze bir daha sandığın gelmeyeceği bir tarih olabilir. Eğer 31 Mart'ta hükümet bu seçimden bir ders almazsa, 10 bin liraya mahkum ettiği emekli ona bir ders vermezse, açlık sınırının altında çalıştırılan emekçiler, ona bir ders vermezse bu kadar hayat pahalılığından canı yananlar eğer bu hükümete bir ders vermezse 1 Nisan günü diyorlar ki kemer sıkacağız. 1 Nisan günü acı reçeteyi içireceğiz. 1 Nisan'ın ertesi günü ne yaparsan yap faydası yok. 

* Bir şey yapacaksan bir gün önce yapacaksın. 31 Mart'ta bu hükümete; bu hayat pahalılığı, bu işsizlik, bu enflasyon, bu garibanı görmeyen, emekliyi duymayan, emekçiye hakkını vermeyenlere bir sarı kart gösterilmezse, kırmızı ışık yakılmazsa nisandan sonrası çok fena. Onun için emeklinin, emekçinin, işçinin, çiftçinin, esnafın, yaşlının, gencin, bütün Türkiye'ye gücünü göstermesi lazım. Bunlara gücü göstermek için bir partinin gücü yetmez. Cumhur İttifakı'nın karşısında Türkiye ittifakı var. 

* Geçen seçimlerde Ekrem Başkan'a oy verenlerin hepsi yine seçmen. Belki partilerin yönetimleri anlaşamamış olabilir. Siyasetçiler Ankara'da anlaşamamış olabilir. Ama Ekrem başkana geçen seçimde oy veren iyi insanlar bir yere gitmediler. İstanbul'da yaşıyorlar. Hallerinden memnunlar. Geçen seçimde Ekrem Başkan'a oy veren muhafazakar insanlar inançlarına saygı bekliyordu. 

* 5 yılda Allah var; Ekrem başkandan da ekibinden de hiçbir saygısızlık görmediler. Hizmet gördüler. Memnunlar. Bu şehirde Türkler yaşıyor, Kürtler yaşıyor, Lazlar yaşıyor, Çerkesler yaşıyor. Ekrem Başkan adilce yönetti. Oy verenler kendisinden sonuçta memnunlar. Efendim ‘Siz Ankara'da ittifak kuramadınız.’ Biz kuramadık ama bu güzel İstanbullular İstanbul ittifakını yine sandıkta kuracaklar.”

İMAMOĞLU: BİR AVUÇ İNSANI MUTLU ETMEDİK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da mitingte yaptığı konuşmada yoksulluğun artmasının ve ekonominin kötü olmasının nedenin iktidarım kötü ekonomi yönetiminden kaynaklı olduğunu kaydetti. İmamoğlu, şunları söyledi:

* "Bir avuç insanı mutlu etmedik. Milleti mutlu ettik, milleti. Bu şehirde, bizim görevi devraldığımız günden itibaren, değişen çok şey var. Bu şehirde, ‘Öğrenciye burs veremeyiz’ diyorlardı. Çünkü, sözüm ona Cumhuriyet Halk Partisi, bir yasayı iptal ettirmiş. Bakın biz ne yaptık? Sadece bu sene, 100 bin gencimize 7 bin 500’er lira üniversite bursu verdik. Seneye, 2024-25 eğitim döneminde, öğrenci bursunu yine 100 bin öğrencimize vereceğiz. 7 bin 500 liradan, 15 bin liraya çıkaracağız. Gençler olmadan, olmaz. Bu öğrenci bursunu niye örnek verdim? Biz göreve geldiğimizde, daha önce hiç olmayan şeyleri başlattık. Anne Kart dağıttık, biliyorsunuz. Daha önce böyle bir uygulama yoktu, sıfırdı. Öğrenci bursu veriyoruz. Daha önce sıfırdı. Kreş, hiç yoktu. Bizim dönemimizde başladı. Hiç yoktu, şu anda 100’e yakın kreşimiz var. Bu hizmetlerin hepsi, halka dönük hizmetler. Çocuklarımıza dönük hizmetler. Gençlerimize dönük hizmetler.”

“KİMSEYE PARTİSİNİ SORMADIK”

Hizmet yaparken, hiç kimseye partisini sormadıklarına vurgu yapan İmamoğlu, “Böyle bir şey yapmadık, yapmayız. Bizim hizmetimiz insanımıza; bizim hizmetimiz çocuklarımıza; bizim hizmetimiz gençlerimize. 2019’da söz vermiştik. 2019’da ne demiştim? ‘Partizanlığı bu şehirden söküp atacağım’ demiştim. Söktük attık, söktük attık. Onlar ne diyor? Oy vermeyi, hizmet vermeyle eşit tutuyor. ‘Oy verirsen, hizmet gelir’ diyor” ifadelerini kullandı. Önümüzdeki seçimlerin basit bir seçim olmadığının altını çizen İmamoğlu, “Bu seçimde neye oy vereceksiniz biliyor musunuz? Ayrımcılık yapana mı; birleştirene mi oy vereceksiniz? Bu seçim onun seçimi. Sizi ayrıştırana oy vermeyeceksiniz. Sizi kutuplaştırana, insanları birbirine ‘oy verdi, vermedi’ üzerine ne yazık ki karşı karşıya getirenlere oy vermek yok” şeklinde konuştu.

650 BİN KONUT VAADİNE RAKAMLARLA YANIT VERDİ

İstanbul’un en büyük sorunlarından birinin deprem meselesi olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şöyle konuştu:

* "Bir yandan şehri güçlendirecek değişimle ilgili öncü adımlar atıyoruz. Ve her yerde diyoruz ki, ‘Bakın; depremle mücadele, bir seferberlik işi, iş birliği yapma yeri. Burada siyaset olmaz. Burada yalan, dolan, talan olmaz. Burada milletin ihtiyaçlarını çözmek olur. Bunlar, yine milleti aldatacaklarını zannediyorlar. Efendim neymiş? 5 yılda 650 bin konut yapacaklarmış. 

* TOKİ, onların yönetiminde. İstanbul'da 2002’den 2023’e TOKİ, tam 21 senede kaç konut yaptı biliyor musunuz? 98 bin. 21 yılda. Daha kötüsünü söyleyeyim mi? 98 bin konutun daha henüz 60 binini teslim edebilmiş. Yahu 21 senede 60 bin konut yapacaksın, ‘5 yılda 65 bin konut yapacağım’ diye oy için hem de milletin canını korumak adına, en önemli meselede yalan konuşacaksın. Neymiş; 650 bin konut yapacağım. KİPTAŞ. 1994’ten 2019’a kadar, yani 25 sene onlar yönettiler. 25 senede KİPTAŞ kaç konut yaptı biliyor musunuz? 70 bin. Yani bir tarafta 21 yılda 60 bin, devletin bütün imkanları… KİPTAŞ, 70 bin. Üst üste koyduğunda bu bile, 130 bin yapıyor ve bunun çoğu da lüks konut. 

* Vatandaşımın yanından geçemeyeceği konutlar. Şimdi bu performansın üzerinden, efendim neymiş? 650 bin konut yapacakmışsın. Bu 650 bin konutla ilgili bir şey daha söyleyeyim. Öyle bir ‘650 bin konut yapacağım’ diyor ki, bunun toplam bütçesi neredeyse 550 milyar lira. Yani İBB’nin merkezi idareden aldığı bütün paraları, hiç maaş vermese, hiç kimsenin maaşını vermezse, normal hizmetlerini yerine getirmese bile buna yetmiyor. Bakın; onun bu yaptığı ifade, şunu gösteriyor: Bunlar oy için, seçim için her şeyi yaparlar.”

“BANA 16 MİLYON TALİMAT VERİR”

Coşkulu kalabalığa, “31 Mart'ta kime oy veriyorsunuz” sorusunu yönelten İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* "Kıymetli dostlar, ben tek kişiyim; Ekrem İmamoğlu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayıyım. 5 yıldır Belediye Başkanınızım. Birazdan Genel Başkanımız hep birlikte ağırlayacağız burada. Birazdan sizlere hitap edecek. Partimizin Genel Başkanı, partimizin üst kurulu uygun gördü, atandık. Ama ben buradayım. İstanbul Belediye Başkanı adayıyım. Sırtımı kime dönerim? 16 milyon vatandaşıma. Bana talimatı kim verir? 16 milyon İstanbullu verir. Bizde tarifi, talimatı sadece milletimiz verir. Buradaki yolculukta İstanbullular bize güvenir, biz de İstanbullulara güveniriz. 

* Peki bana tarif yapan, İstanbul'un işine karışan, ‘Şunu şöyle yap, bunu böyle yap’ diyen başka bir kişi var mı? Yok. Sırtımı bir kişiye mi dayıyorum? Yok. Yani o bir kişiye güvenerek mi yola çıkıyorum? Hayır. Biliyorsunuz, rakibim var. Rakibim var. Ama onun arkasında, o bir kişi var. O bir kişi arkasından çekildiğinde, ne olacak? Yok, yok, yok. Çok net ifade ediyorum; İstanbul vekalet yönetimini taşıyamaz. Başkasına güvenerek, İstanbul yönetilemez. Bu şehirde aday olan kişi, aslan gibi tek başına çıkar, milletinden oy ister. Milletinden aldığı oyla, 16 milyondan talimat alarak, İstanbul'u yönetir. Biz ona talibiz. Arkamızda da siz varsınız. Talimat veren de sizsiniz. Hep öyle olacaksınız. İstanbullular ne derse o olacak.”

GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Halk buluşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun “Özgür Bey dini siyasete alet etmeye çalışan kişinin ta kendisidir” sözlerine yanıt verdi.

Özel, şunları söyledi:

* "Gülerek değerlendiririm. İşin kötüsü, bir tarafta haksızlık yapan ve torpil yapanlar var. Şu caminin imamı Diyanet-Sen üyesi ve Diyanet-Sen’in 100 üyesinin 80’i ‘Bu ülkede torpil var’ diyor. Bu dini anlatan, dini öğretenlerin yüzde 80’i torpilin, yani liyakatsizliğin, adam kayırmanın olduğunu söylüyor.

* Biz onlara iman ettikleri, hepimizin inandığı İslam dininin ayetini hatırlatınca da ağırlarına gidiyor. Demek ki nasıl büyük bir çürümüşlüğün içindelerse bizim bunları ifade etmemizden bile rahatsız oluyorlar.

* Dini siyasete alet etmek, insanların dini duygularını kullanarak bir şey istemektir. Bizim yaptığımız, bu dini yaşayanların, yaşatanların, öğretenlerin ve ibadeti yaptıranların yüzde 80’ininin bu liyakatsizlikten, bu torpilcilikten yaka silktiğini hatırlatmaktır. Bu ayıp AK Parti’ye yeter, MHP’ye yeter ama bahsedilen kişi, adını anmaya bile değmez.”

Bir gazeteci de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in CHP ile ilgili “Atatürk’ün partisi DEM’leniyor” dediğini belirterek Özel'e görüşünü sordu. Özel soruyu “Canı sağ olsun” diye yanıtladı.