Piyasadaki pahalılığın firmaların kâr hırsından kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştıran Rekabet Kurulu, fiyatların rekabet ortamının bozulmasından değil sektördeki yapısal sorunlardan kaynaklandığını tespit etti.

HATALARI ORTAYA KOYMUŞ OLDU

Sektöre ilişkin inceleme de başlatan kurul bu tespitiyle, başta ithal saman ve ithal et olmak üzere tarım ve hayvancılık politikalarındaki plansızlık ve yanlışlıkları bir anlamda gündeme getirmiş oldu. Kurul, başlattığı kapsamlı incelemeyi bir firmanın perakendecilerin raf satış fiyatlarını belirlediği iddiası üzerine başlattı. Soruşturma sırasında hatasını kabul edip uzlaşma yoluna giden firma, daha sonra rekabeti ihlal eden faaliyetlerini sürdürünce para cezasına çarptırıldı. Kurul, firmaların kendi aralarında anlaşıp fiyatları birlikte belirledikleri iddialarını da araştırdı ancak kırmızı etteki pahalılığın sektördeki çeşitli yapısal sorunlardan kaynaklandığı sonucuna ulaştı.

Yapısal sorunları detaylı tespit edecek

Kırmızı etteki pahalılığın yapısal sorunlardan kaynaklandığı tespitiyle harekete geçen Rekabet Kurulu, şu açıklamayı yaptı: “Sektöre ilişkin piyasa dinamiklerinin derinlemesine incelenmesi, pazarda faaliyet gösteren oyuncuların karşılaştığı yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespiti, söz konusu sorunlara çözüm önerileri getirilebilmesi ve pazardaki rekabet koşullarının iyileştirilmesine yönelik rekabet politikası önerilerinin geliştirilmesi amacıyla kırmızı et piyasasına yönelik bir sektör incelemesi başlatılmıştır.”