Panathinaikos AKTOR, Euroleague play-off serisinin açılış maçında kendi evinde Maccabi Playtika ile karşılaştı ve 91-87'lik skorla yenilgiye uğradı. Yunan temsilcisi maç sonrası, yaşananların siyasi sebeplerle adil olmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

Maçın hemen ardından X sosyal medya platformu üzerinden yapılan açıklamada, Panathinaikos AKTOR, karşılaştıkları hakem hatalarının adil olmadığını öne sürdü.

Açıklamada, "Dünyamızda Rusya, Ukrayna, Filistin, İsrail örneklerinde olduğu gibi bizleri üzen trajik olayların profesyonel basketbolu etkileyeceğine inanmak istemiyoruz ancak maalesef dünkü çarpıcı hakem hataları başka türlü düşünmemize izin vermiyor." ifadelerine yer verildi.

Sporun siyasi amaçlar için kullanılmaması gerektiğinin altı çizilen bu açıklamada, basketbolun bu tür olaylardan uzak durması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, 116 yıllık köklü geçmişiyle Panathinaikos'un, birçok devletten daha uzun bir tarihe sahip olduğu belirtilerek, "Buna gereken saygıyı gösterin." denildi.

Yunan medyasına göre, Panathinaikos AKTOR'un bu açıklaması, maçın siyasi gerekçelerle etkilendiğine ve hakemlerin yanlış kararlar aldığına dair bir inanışı yansıtıyor.

Ergin Ataman'ın başantrenörlüğünü yaptığı Panathinaikos, serinin ilk maçında İsrail'in Maccabi Playtika ekibine yenilerek seride 1-0 geriye düştü.