Karacabey ilçesi Boğazköy Mahallesindeki bir evde Covid-19 pandemisi sırasında tedavi amacıyla alınan oksijen tüpü, 27 Kasımda gece saatlerinde gaz sıkışması nedeniyle patlardı.

Patlamada evde olan Atakan Yazar ile yeğeni Tuğra Yazar alevler içinde kaldı. Yangın, ihbarla olay yerine sevk edilen itfaiye ekiplerince söndürülürken, vücudunun çeşitli bölgelerinde yanıklar oluşan amca ile yeğeni, sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla kaldırıldıkları Bursa Şehir Hastanesi Yanık Merkezinde tedaviye alındı.


GÜVENLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORDUK


Amca ile yeğeni tedavilerinin ardından taburcu olurken, oksijen tüpünü Covid-19'a yakalanan ve hayatını kaybeden ağabeyinin tedavisi için aldıklarını söyleyen Atakan Yazar şunları kaydetti:

"Oksijen tüpünü 2021 yılı Mayıs ayında pandemi nedeni ile aldık. Oksijen tüpü evde duruyordu. Biz güvenli olduğunu düşünmüştük. Böyle tehlike yaratabileceğine ihtimal vermedik.

Yaklaşık 2 yıl sonra, hiç anlamadığımız bir anda, bir gece birdenbire alevlendi. Yeğenimle beraberdik. Yeğenimi koruma amaçlı ben biraz ittirdim. Kendim daha çok üstüne kapanmaya çalıştım. Ama alevler çoktu. Bir şekilde odadan çıkmayı başardık o anda. Tabii yangın büyüdü ve çok zarar verdi. Durmadan devam etti.

Oksijen tüpünün çok güvenli olduğunu düşünüyorduk ama değilmiş. Böyle şeyleri evde bulunduracaksak da kesinlikle teknik bilgiye sahip kişilerin yardımı ile yapılması gerekiyor.


KULLANILMIYORSA EVDE BULUNDURMAYIN


Oksijen tüplerini evde bulundurmanın ciddi tehlikelere yol açabileceğini belirten Bursa Şehir Hastanesi Yanık Merkezinde görevli Doç. Dr. Sabriye Dayı ise "İnsanlar, covid pandemisinde kullanılan bu oksijen tüplerinin zararsız olduğunu ve evde kalabileceğini düşünüyorlar. Ancak bunlar basınçlı tüpler. Bir şekilde uzun süre kalımda bir sıkıntı, kaçak olabilir. Farklı bir mekanizması bozulabilir. Bunlara çok dikkat etmek lazım. Kullanılmıyorsa, oksijen tüplerinin evden uzaklaştırılması gerekiyor. Eğer bir hasta için kullanılıyorsa, bununla ilgili teknik desteğin aralıklarla alınması lazım" diye konuştu. (DHA)