Böylesi kritik bir ortamda ülkenin tek problemi faizmiş, ekonomik sorunların yegane çözümü artırılmasıymış gibi tartışmalar dönüyor.

Bu sistemde Tanrı Zeus gelse başarılı olamaz ekonomide... Üç vakte çıkışını verirler eline yollarlar memlekete...

★★★

Faiz artırmanın asıl anlamı, ekonomide saçma sapan ideolojik politikaları bıraktık manasını taşıyor. Yani önce beterin beterini göreceğiz ki sonra düzeltilebilsin...

Nitekim patlak lastikle arabayı kullanmaya devam... Takır tukur altını vura... İstediğin kadar hava bas gittikçe kaçırıyor, lastik iniyor janta...

★★★

Mehmet Şimşek’in “Daha gidecek yolumuz var” sözü Merkez Bankası’nın faiz artışına devam edeceğini işaret ediyor.

Hamas konusunda bir anda  “Terör örgütü değildir!” diyebilen bir Erdoğan ne kadar daha dayanabilir? Ne kadar kabadayılık o kadar fazla faiz... Bunu bilmiyor olabilir mi?

Aslında çok bariz cevabı... Bir inat uğruna yoksullaşan milyonlarca vatandaş... Zenginleşen bir avuç yandaş...

★★★

Döviz rezervlerinin tüketilmesi, zayıf para politikası güvenilirliği, negatif reel faizler ve güçlü kredi teşvikinin kısmi ateşlemesiyle gelen cari açık, dış finansman risklerini ağırlaştırdı.

Faiz oranını normal şartlarda piyasalar belirler. İşler iyi gidiyorsa düşürür. Kötü hissediyorsa
riski fiyatlar. Lakin piyasaya müdahale edersen iş farklı boyutlara gider. Biz boyut atladık!

★★★

Faiz düşürümüyle tüketimin canlanması, üretimin artması, yatırımların başlaması, enflasyonun inmesi, borç yükünün hafiflemesi hedefleniyordu... Şimdi ise tam tersi olacağı aşikar...

Tüketim durulacak, üretim azalacak, yatırımlar kesilecek, borç yükü artacak. Bunun başka yolu yok. Senin cari açığın dolu dizgin... Aynı şekilde seçim yaklaştığından bütçe açığı durdurulamaz bir biçimde kaçınılmaz olarak artacak.

★★★

Sabrın sonu selamettir ama her zaman da iyi bitmeyebilir. Her şey kötüden daha kötüye gidebilir. Var mı garantisi?

Neye güveniyorlar? Kaçacak yabancı yatırımcı kalmaması ve içerideki paranın süresiz kontrol edilebileceğinin sanılması. Halt etmişler! Nereye kadar sürer bu avuç içi kadar mutluluk?

Zira bize döviz gelmezse nasıl döndürülecek bu çark? Hamas mı yollayacak?