Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Rus ve Belaruslu sporcuların Paris'te Temmuz'da başlayacak Olimpiyat Oyunları'nın açılışında Sen Nehri üzerinde yapılacak geçiş törenine katılamayacaklarını açıklarken, Rusya IOC'nin bu kararını eleştirdi.

Olimpiyat Komitesi yönetim kurulu toplantısının ardından dün yaptığı açıklamada, bireysel sporcu oldukları için açılış töreni sırasında geçiş törenine katılmayacaklar" dedi. ICO Rus ve Belaruslu sporcuların açılış töreninin geçiş töreni dışındaki diğer tüm bölümlerine katılabileceklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, IOC'nin Rus sporcuların Olimpiyatlar'ın açılışındaki geçiş törenine katılmalarını yasaklama kararının haksız ve kabul edilemez olduğunu açıkladı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise IOC'nin kararının Olimpiyatlar'ın tüm ideolojisine aykırı olduğunu ve sporcuların çıkarlarının ihlali anlamına geldiğini belirtti. 

TARAFSIZ BAYRAK ALTINDA KATILMALARINA İZİN VERİLİYOR

Olimpiyatlar'a katılacak Rus ve Belaruslu sporculara yarışlara kendi ülkelerinin bayrakları ile değil, tarafsız bayrak altında katılmalarına izin verilecek. Rus ve Belaruslu sporcular yarışlara milli marşları çalınmadan, IOC tarafından hazırlanan sözsüz bir marşla katılabilecekler.

Paris'teki açılış töreni ise stadyum yerine, Sen Nehri üzerinde yapılacak. Ülkeleri temsil eden sporcular ve teknik heyet teknelerle nehirden geçerlerken, 300 bin seyircinin nehrin kıyısından ve köprülerden geçişi izleyecekleri tahmin ediliyor. Ayrıca teknelerdeki kameralarla çekilecek görüntülerle tören canlı yayımlanacak.