Rahatlıkla Türkiye’de yetiştirilebilen tarım ürünlerinin ithalatı tam gaz devam ediyor. CHP Edirne eski Milletvekili ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden yol çıkarak yılın ilk 4 ayında  tarım ürünleri ithalatındaki artışa dikkat çekti.

Okan Gaytancıoğlu

Veriler, kırmızı mercimek, barbunya, bezelye, nohut, badem, fındık, karpuz, patates, soğan ve zeytinin bile artık ithal edildiğini gösterdi. İlk 4 ayda tarımda ithalat için 4.1 milyar dolarlık ödeme yapıldı. Geçen yılın tamamında Türkiye’nin tarım ürünleri ithalatı 14 milyar dolar düzeyinde kalmıştı. İlk 4 ayın verileri Türkiye’nin ithalatının geçen yılı da sollayacağını gösteriyor.

‘ARPA SATIP BORÇ ÖDÜYORDUK’

Gaytancıoğlu, “İlginç olanı ithal edilen bu ürünler bir zamanlar bizim topraklarımızda rahatlıkla verimli bir şekilde yetiştirilebilen ürünler. İthalatın temel nedeni, nitelikli bir tarım politikası uygulanmaması ve üreticinin yeterince desteklenmemesinden kaynaklanıyor. İthalatın artık sürekli hale gelmesi, dövizin artması, gıda enflasyonunu bir türlü düşüremeyen bir ülke olmanıza neden oluyor” dedi. “Çok değil daha 80’li yıllarda domates, biber satarak Ereğli Demir Çelik tesislerini yapmakla övünürdük. Buğday satarak, arpa satarak dış borcumuzu öderdik. 90’lı yıllara geldiğimizde canlı hayvan ihraç ederek Ortadoğu’yu biz besliyoruz derdik” ifadelerini kullanan Gaytancıoğlu, özellikle 2007’de devreye giren tarım kanunun çiftçiler için tam bir yıkıma neden olduğunu
dile getirdi.

Brezilya’dan soya Rusya’dan buğday

Türk çiftçisinin kendi topraklarımızda rahatlıkla yetiştirebildiği soya (tohum, hamyağ, küspe) için başta Brezilya, Gana ve Çin olmak üzere 794.1 milyon dolarlık ithalat yapmak zorunda kaldık. Aynı şekilde Ukrayna, Rusya, Bulgaristan’da ithal ettiğimiz yağlık ayçiçeği için 733.1 milyon dolar; Rusya, Ukrayna, Moldova’dan aldığımız buğday için de 695 milyon dolar ödemek durumunda kaldık. Bir zamanlar dünyanın en değerli pamuğunu üretmekle övünen Türkiye artık ABD, Mısır ve Kırgızistan’dan 666.3 milyon dolarlık pamuk ithalatı yapıyor. Rusya, Ukrayna ve Moldova’dan mısır almak için 297.6 milyon dolar harcadık. Karpuz için İran ve Suriye’ye 5.4 milyon dolarlık ödeme yaptık. Şili’den kiraz ithalatı için 200 bin dolar harcadık.