ABD'nin ünlü iş insanlarından biri olduğu dönemde genç kadınları fuhuşa zorladığı, taciz, tecavüz ve insan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan ve 2019'da New York'ta tutulduğu cezaevinde intihar eden Jeffrey Epstein'in davasında çarpıcı gelişmeler yaşandı.

Günler süren bekleyişin ardından kamuoyuna açıklanan mahkeme tutanaklarında Epstein ile bağlantılı olduğu belirtilen isimler arasında ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton ve İngiltere Kralı 3. Charles'ın kardeşi Prens Andrew de yer aldı.

Dava dosyasında ayrıca eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yanı sıra Naomi Campbell, Cate Blanchett, Leonardo DiCaprio, Bruce Willis, Cameron Diaz, Kevin Spacey ve Michael Jackson'ın da isimleri geçiyor. 

Dosyalarda eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, illüzyonist David Copperfield, avukat Alan Dershowitz ve eski New Mexico Valisi Bill Richardson'ın da isimleri bulunuyor. 

ABD Bölge Hakimi Loretta Preska, cinsel taciz mağdurlarının isimlerinin güvenlik sebebiyle gizli tutulmasına karar verdi. 

Dosyalarda Clinton ve Trump'ın isimlerinin yer almasına rağmen eski başkanlara yönelik herhangi bir suçlama yöneltilmedi. 

Epstein, sevgilisi olan İngiliz sosyetesinin tanınmış isimlerinden Ghislaine Maxwell ile birlikte aralarında reşit olmayan kız çocuklarının da bulunduğu çok sayıda kişiye cinsel tacizde bulunmak ve seks amaçlı insan kaçakçılığı yapmakla suçlanıyordu. Maxwell, 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dava kapsamında yer alan isimlerin kamuya açıklanmasına karar verilmişti. BBC'nin aktardığı habere göre dava dosyasındaki bazı isimler suçlanırken, diğerleri potansiyel tanık olarak geçiyor.

'CLINTON GENÇ KIZLARI SEVER'

Davacılardan Virginia Giuffre, 17 yaşındayken Epstein tarafından Prens Andrew'a seks için sunulduğunu öne sürüyor. Dava nedeniyle kraliyet ünvanları elinden alınan Prens Andrew ise Giuffre ile hiç tanışmadığını belirterek iddialarını reddetmişti.

Prens Andrew ve Virginia Giuffre

Bill Clinton ise Epstein ile arkadaşlığını soruşturma başlamadan kestiğini ve Epstein'ın işlediği suçlara dair hiçbir bilgisinin olmadığını savunuyor. Epstein'in hayırsever bir iş insanı olarak görüldüğü dönemde Bill Clinton’ın milyarderin uçağıyla çok sayıda yardım gezisi için Afrika’ya gittiği biliniyor.

Mahkeme belgelerine göre 2016 yılında Johanna Sjoberg isimli bir kurban, Epstein'ın kendisine Clinton'ın "genç kızları sevdiğini" söylediğini anlattı. Clinton başkanlık yaptığı dönemde 22 yaşındaki Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile ilişki yaşamıştı.

Sjoberg, henüz 20 yaşındayken tanıştırıldığı Epstein ile cinsel ilişkiye girmeye zorlandığını söyledi.