J.K. Rowling'in kaleme aldığı ve ardından sinema dünyasına uyarlanan Harry Potter serisi sona ermiş olsa da senelerdir hem yetişkinlerin hem de bu dünya ile yeni tanışmış çocukların gözdesi. Hatta serinin resmi sitesi olsa da hayranlarının oluşturduğu siteler de büyük ilgi görüyor. Ancak son zamanlarda bu sitelerden biri pedofillerin hedefi oldu.

Bir anne, kızının genç bir Harry Potter hayranı gibi davranan bir pedofil tarafından nasıl evden kaçmaya ikna edildiğini anlattı.

Emily isimli anne, "Çocuğum kitapları sevdiği için bu siteye ilgi duydu ve orada hızla arkadaşlar edindi" diyerek yaşadıklarını anlatmaya başladı: "Fakat bu çocukların hiçbirini tanımadığımın farkındaydım, bu yüzden grupları kurar kurmaz ebeveynleriyle konuşup konuşamayacağımı sordum. Çocukların hepsi 'evet' dedi ve ben de hepsiyle konuştum. Ama hiç ulaşamadığım bir numara vardı."

HEDİYELER DE GELİNCE PANİĞE KAPILDI

Özellikle de kızı hediyeler almaya başlayınca annesi daha çok paniğe kapıldığını belirtiyor: "Mektuplar bir çocuk tarafından yazılmış gibi görünmüyordu. Zarfın üzerinde çocuk el yazısı vardı, ancak içindeki müstehcen içerikli not, bir yetişkinin el yazısına benziyordu. Polisi aradım, mektupları ve hediyeleri aldılar. Postadaki gönderici adresinin terk edilmiş bir çiftlik evi olduğu ortaya çıktı."

Emily, kızının sapığın etkisi altında kalarak bir arkadaşıyla kaçmaya bile kalkıştığını belirterek şunları söyledi: "Gerçekten 16 yaşın altındakilere telefonların yasaklanması gerektiğini düşünüyorum. Onları yönetecek yaşam deneyimine sahip değiller."

Dijital dünyanın çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler son yıllarda sık sık tartışma konusu olurken çevrimiçi forumlar ve WhatsApp grup sohbetlerindeki tehlikelere dikkat çekiliyor. Geçen ay da öğretmenlere çocukların cinsel şantajın hedefi olma tehlikesi konusunda uyarı verildi.

HEDEF ALINAN ÇOCUK SAYISI YÜZDE 266 ARTTI

İngiltere Ulusal Suç Teşkilatı (NCA), ilk ve orta öğretim öğretmenlerine, beş yaşındaki çocukların suç çeteleri tarafından sömürülme riski altında olduğu konusunda uyaran bir kılavuz yayınladı. Rakamlar, mide bulandırıcı suçlarda hedef alınan çocukların sayısının sadece iki yıl içinde yüzde 266 arttığını gösteriyor.

2020'de Birleşik Krallık'ta 243 çocuk mağdur olurken bu sayı 2022'de 890'a çıktı.

Pedofillerin yanı sıra, Batı Afrika ve Güney Doğu Asya'daki organize suç çeteleri de çocukları internet üzerinden cezbediyor, onları kendi yaşlarındaki biriyle gerçek bir ilişki veya arkadaşlık içinde olduklarına inandırarak kandırıyor, ardından samimi fotoğraflar paylaşmalarını veya kendilerini filme çekmelerini talep ediyor. 

Şantajcılar daha sonra, ödeme yapmadıkları takdirde gerçek veya sahte çıplak fotoğraflarını arkadaşlarına ve ailelerine yayınlamakla tehdit ediyorlar.