Ankara'da eş zamanlı düzenlenen "Mahzen-1" operasyonunda Pekmez Kardeşler organize suç örgütünün çökertildiğini, 26 şüphelinin gözaltına alındığını bildirildi.  

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; suç işlemek amacıyla örgüt kurarak Ankara genelinde yerel düzeyde uyuşturucu ve silah ticareti yaparak haksız kazanç elde eden organize suç örgütü üyelerinin "kasten yaralama", "silahla tehdit", "uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti", "uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma", "tehdit", "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması ve 6136 sayılı kanuna muhalefet" suçlarını işlediklerinin tespit edildiğini belirtti. 

MAHZEN-2'DE 'ÇİRKİNLER' ÇÖKERTİLDİ

Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "İstanbul merkezli 2 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Mazhen-2" operasyonlarında Elebaşılığını Zuhat Altunç'un (yurtdışı firar) yaptığı "Çirkinler" organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlar sonucu organize suç örgütü üyesi 47 şüpheli yakalandı" ifadelerini kullandı. 

Suçlarla Mücadele, İstihbarat ve Asayiş Şube Müdürlüklerince yürütülen çalışmalar sonucu organize suç örgütü üyesi şüphelilerin: İstanbul'da 3 ayrı cinayet olayını gerçekleştirdikleri, silahlı tehdit, silahla yaralama eylemlerini gerçekleştirdikleri, Arnavutköy'de uzun namlulu silahlarla saldırı eylemini gerçekleştirdikleri, uyuşturucu madde imal ve ticareti yaptıkları, çok sayıda ruhsatsız silah yakalattıkları ve İş insanlarını yağma maksatlı kaçırarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarını işledikleri tespit edildi.

Operasyonlar sonucu: 13 adet ruhsatsız tabanca, 5 adet otomatik tabanca, 7 adet çelik yelek, Çok miktarda uyuşturucu madde ile çok sayıda fişek ve şarjöre el konuldu.

ECE RONAY DETAYI

Önceki cinayetlerle de bağlantılı oldukları belirlenen şüphelilerin geçtiğimiz aylarda sosyal medya fenomeni Ece Ronay’ın eski eşi Mehmet Bilir’e ait işyerini de kurşunlayan kişiler olduğunu belirledi. 

11 KİŞİ TUTUKLANDI

'Pekmez Kardeşler' suç örgütüne yönelik Mahzen-1 Operasyonu'nda hakkında adli işlem başlatılan 26 şüpheliden 2'sinin halen cezaevinde tutuklu bulunduğu belirtildi. 24 şüpheli, polisteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından 11 şüpheli, 'Silah ticareti', 'Yağma' ve 'Uyuşturucu madde ticareti' suçlarından tutuklanmaları talebiyle, 3 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Soruşturma dosyası kapsamında diğer şüphelilerin ise mevcut delil durumu itibariyle serbest bırakılmalarına karar verildi.

Tutuklama talep edilen 11 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece cezaevine gönderildi.