'Sakin Şehir' ünvanlı Perşembe'de Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yapmak istediği deniz dolgusu projesine halkın gösterdiği tepkiler devam ediyor. Bugün dolgu yapılacak alanda toplanan Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Emek Partisi, Sol Parti, CHP, TİP, Ordu Çevre Derneği destek verdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Perşembe merkez deniz sahilinde yapılmak istenen deniz dolgusu için alınan "ÇED Gerekli Değildir" kararına karşı Ordu Çevre Derneğiyle birlikte dava açma hazırlığı yapan Perşembeliler, oluşturdukları “Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri” olarak yaptıkları basın açıklamasıyla dolgu projesine karşı mücadele edeceklerini açıkladı.

KAMU YARARI VAR MI?

Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri adına basın açıklamasını Çetin Güler yaptı. Güler "Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ilçemiz sahilindeki 660 metrelik kıyı şeridini doldurma projesini doğru bulmadığımızı herkese duyurmak için buradayız. Projenin kamu yararı var mıdır, şehircilik ilkelerine uygun mudur, projenin kıyı dışında başka bir alanda uygulanması imkânsız mıdır? Bu soruların yanıtları aranmadan projenin onaylanmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

210 BİN TON TAŞ PATLATILARAK SÖKÜLECEK 

Proje hakkında da bilgi veren Güler, şöyle devam etti: 

- Projenin toplam bedeli 57 milyon 500 bin lira. Bu bedelin 50 milyon lirası dolgu çalışmaları için kullanılacak. Bu parayla dağdan yaklaşık 210 bin ton taş patlatma yöntemiyle sökülecek ve bu taşlarla deniz doldurularak doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verilecek. İlçemiz, Türkiye’deki 22 cittaslow, yani ‘sakin şehir’ unvanına sahip ilçelerden biridir. Şehrin doğal yapısının değiştirilmesi ‘sakin şehir’ için kabul edilemez bir müdahaledir.

- Kent kültürümüze ve kentimizin doğasına geriye dönüşü olmayan zararlar verecek olan bu projenin iptali için hukuki girişimlere başlamış bulunmaktayız. Bizim gibi düşünen herkesin desteğini beklemekteyiz.