Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi play-off çeyrek final serisinin 3. maçında Galatasaray Ekmas'ı 97-82 mağlup eden Pınar Karşıyaka, seride 2-1 öne geçerek yarı finalde Anadolu Efes'in rakibi oldu.

Pınar Karşıyaka, ilk 5'te yer alan tüm oyuncularının sayı ürettiği müsabakaya 16-0'lık seriyle başladı. Galatasaray Ekmas'ın ilk basketini 6. dakika içinde Prepelic'le bulduğu periyodun son dakikasına 23-9 önde giren ev sahibi ekip periyodu 25-12 üstün tamamladı.

İkinci periyoda 8-0'lık seriyle başlayan ve aradaki farkı 21 sayıya (33-12) çıkaran Pınar Karşıyaka, 15. dakikayı da 23 sayı farkla 40-17 önde geçti. Galatasaray Ekmas'ın 9-0'lık seri bulduğu dönemde son 3 dakikaya 41-27 üstün giren Pınar Karşıyaka, soyunma odasına 50-35 önde gitti.

Üçüncü periyotta üstünlüğünü sürdüren ev sahibi ekip 25. dakikasını 59-46 önde geçtiği periyodu 75-59 üstün tamamladı.

Son periyotta 35. dakika içinde farkı 7 sayıya (81-74) indiren rakibi karşısında son 5 dakikaya 83-75 önde giren Pınar Karşıyaka, müsabakadan 97-82 galip ayrıldı.

SALONUN BİR KISMI BOŞALTILDI

Maçın dördüncü periyodu yaşanan olaylar nedeniyle yaklaşık 40 dakika durdu.

Galatasaray son periyotta farkı 8 sayıya kadar indirdi. Konuk ekipten Buğrahan Tuncer bitime 4 dakika 33 saniye kala 5 faulle oyun dışı kalırken kendisine tepki gösteren ev sahibi taraftarlara önce orta parmağını gösterdi, ardından yerine otururken cinsel organını tutarak hareket yaptı. Bunun üzerine tribünler parkeye yabancı madde yağdırdı. Galatasaraylı Sadık Emir Kabaca da tribünden atılan yabancı maddeleri taraftara geri fırlattı.

Hakemler bu esnada salonda üçüncü kez anons yaptırıp soyunma odasına gitti. Galatasaraylı oyuncular kendi soyunma odalarına giderken de gerginlik devam etti. Galatasaray benchinin arkasında ve yanındaki tribünde oturan taraftarların emniyet güçleri tarafından o bölümden boşaltılmasıyla karşılaşma devam etti.

YAKUP SEKİZKÖK: BU KONTROL EDİLMELİ

Galatasaray Ekmas Başantrenörü Yakup Sekizkök, müsabakada meydana gelen olaylar ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Taraftarın tabii ki her salonda olduğu gibi Karşıyaka taraftarının da hakemleri, rakibi baskı altına almak, kendi takımına avantaj sağlamak için her yolu denemesi çok normal. Her salonda oluyor, her taraftan hakkıdır bu. Burada önemli olan yetkililerin kuralları uygulaması. Yani taraftar her zaman bu kuralları esnetecektir, her zaman zorlayacaktır, bu bizde de oluyor, her yerde oluyor. Bu çok normal bir durum. Ben buraya geldiğimde her maçta da çok zevkli bir atmosferde oynanıyor maç, yıllardır böyle, bu salon açıldığı zamandan beri böyle. Ama bu salon artık Karşıyaka'ya küçük geliyor. Karşıyaka'nın basketbol taraftarı doluyor, taşıyor. İçeride belki 6-7 bin kişi vardı bugün. Dışarısı da doluyor taşıyor, demek ki bu salon yetmiyor. Ya içeride bu kadar taraftar olunca da tabii ki yetkililer de buna hakim olamıyor. Bu kontrol edilmeli, bunun dışında sıkıntılı bir durum yok.” 

  • Salon: Mustafa Kemal Atatürk Karşıyaka 
  • Hakemler: Yener Yılmaz, Mehmet Şahin, Kaan Büyükçil 
  • Pınar Karşıyaka: Kenan Sipahi 11, McCollum 28, Martin 7, Vitto Brown 23, Furkan Haltalı 8, Hakan Sayılı, Efe Ergi Tırpancı, Thomas Akyazılı 17, Mert Celep 3 
  • Galatasaray Ekmas: Bost 10, Buğrahan Tuncer 16, Göksenin Köksal 3, Yeboah 17, McCormack 2, Walden, İsmet Akpınar 9, Sadık Emir Kabaca 19, Samet Geyik 2, Prepelic 2, Efe Vatan, Rafi Ömer Oralkan 2 
  • 1. periyot: 25-12 
  • Devre: 50-35 
  • 3. periyot: 75-59 
  • 5 faulle çıkanlar: 32.23 İsmet Akpınar, 35.05 Sadık Emir Kabaca, 35.27 Buğrahan Tuncer( Galatasaray Ekmas), 34.06 Martin (Pınar Karşıyaka)