"Gece boyu telefonu şarjda bırakmak pil ömrünü kısaltır", "su aldığında telefonunuzu pirinç dolu bir kaba koyun", "pilden tasarruf etmek için wi-fi ve hatta tüm uyguları kapatın."

Şimdi tüm bu bildiklerinizi unutun, çünkü hepsi aslında şehir efsanesinden öte olmayabilir.

Teknoloji sitelerinde, forumlarda sık sık karşımıza çıkan önerilerden bazıları aslında sadece efsane. Apple desteğe göre telefonunuza hiçbir yararı olmadığı gibi zararı da olabilecek o ipuçlarını ise şirket şu şekilde sıraladı:

PİRİNÇ İÇİNE iPHONE KOYMAK

"Islak iPhone'unuzu pirincin içine koymak kurumasına yardımcı olacaktır."

Tüketicilere iPhone'ları ıslanırsa pirincin içine koymalarını tavsiye eden efsanenin ne zaman yayıldığı belli değil, ancak Apple bunun aslında yarardan çok zarar getirebileceğini söylüyor.

Apple, pirincin hızlı çözüm olarak kullanılmaması konusunda uyarıyor çünkü pirincin küçük parçacıkları iPhone'un içine girip daha fazla hasara neden olabilir.

Günümüzün iPhone'ları öncekilere göre suya daha dayanıklı, ancak daha büyük bir sorun olurda Apple bir sıvı algılama uyarısı yayınladı. Uyarı, kullanıcıya sıvı algılandığı için telefonu şarj edemeyeceğini ve tekrar denemek için kuruyana kadar beklemesi gerektiğini bildiriyor.

Wi-Fi VE BLUETOOTH'U KAPATMAK

Yaygın bir yanılgı da Bluetooth ve Wi-Fi'yi kapatmanın pil ömrünü uzatacağı yönünde.

Bunun yerine, 'uçak modu'nu açmak daha iyi bir çözüm; çünkü pilinizi tüketen uygulamaları devre dışı bırakır. Bu özellik, telefonun sürekli olarak şarjını hızla tüketecek sinyalleri aramasını engeller.

ÖZEL TARAYICI MODUNDA KULLANMAK

Konumunuzu ve IP adresinizi üçüncü taraflardan gizleyeceğini düşünerek gizli veya özel tarayıcınızı kullandıysanız, Apple bunun işe yaramadığını söylüyor.

Gizli mod tarama geçmişinizi gizleyebilir, ancak ziyaret ettiğiniz web sitesi hâlâ kişisel bilgilerinize erişebilir. Bunun yerine Apple, iCloud Private Relay uygulamasına erişmenizi sağlayan iCloud+ hizmetine abone olmanızı öneriyor.

Uygulama, cihazınızdaki trafiği şifreleyip IP adresinizi ve tarama etkinliğinizi korur.

UYGULAMALARI KAPATMAK

"Uygulamaları kapatmak iPhone'unuzun pilinde tasarruf sağlayabilir."

Yine aslında hiçbir işe yaramayan bir öneri. Artık iPhone'unuzun açık uygulamalarını kaldırmak için yukarı kaydırmaktan vazgeçebilirsiniz.

Uygulamalarınızı kapatmak, aslında çalışmadıkları için pil tasarrufu sağlamaz. Hatta şarjı daha az harcması için "açık" uygulamaları kapatıp daha sonra ihtiyacınız olduğu her seferinde yeniden açtığınızda daha fazla enerji harcar.

GECE BOYU ŞARJ

"iPhone'unuzu gece boyunca şarj etmek pile zarar verebilir."

Yaygın bir yanılgı dada... Gerçek şu ki, modern akıllı telefonlar yüzde 100 şarja ulaştıklarını otomatik olarak algılıyor ve tamamen şarj etmek için gerekenden daha fazla akım çekmiyor.

Apple, sitesinde "Tüm şarj edilebilir piller sarf malzemesidir ve sınırlı bir kullanım ömrüne sahiptir; sonunda kapasiteleri ve performansları düşecek ve değiştirilmeleri gerekecek" diyor. Yani; piller yaşlandıkça iPhone performansında da değişiklikler olacaktır. Bunun da ne sıklıkta veya ne kadar süreyle şarj ettiğinizle hiçbir ilgisi yok.