Kakao, arz sorunlarının piyasayı sarması ve çikolata üreticilerinin çekirdek bulmakta zorlanması nedeniyle yükselişini sürdürerek ilk kez ton başına 9 bin doları aştı.

Kakao vadeli işlemleri sadece bu ay yaklaşık yüzde 50 arttı ve 2024'te şimdiden iki katına çıktı.

Batı Afrika'daki olumsuz hava koşulları ve Avrupalı ithalatçıların orman tahribatına neden olan ürünlerin ithalatına sınırlama getirmesi de kakao fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Ayrıca, 2016'daki El Nino olayının kuraklığa ve kakao fiyatlarında sert yükselişler neden olmasının ardından, kakao fiyatları şu anda da mevcut El Nino hava olayı nedeniyle sert yükselmeye devam ediyor.

BAKIRI SOLLADI

Kako rallisi, fiyatları ton başına 10 bin dolara yaklaştırdı ve ton başına 8 bin 750 dolar olan bakırdan bile daha pahalı hale getirdi. Kakao vadeli işlemleri New York'ta yüzde 2,8 kadar artışla 9 bin 188 dolara yükseldi. Londra borsalarında işlem gören kakao fiyatları da aynı şekilde tırmandı.

Kakaonun yükselişi yıl boyunca çikolata maliyetlerine yansıyacak. Bazı üreticiler darbeyi yumuşatmak için ürün boyutlarını azaltıyor ya da diğer bileşenlerle çeşitlerini artırıyor.

PİYASA DAHA DA BOZULABİLİR

Bloomberg Intelligence analisti Diana Gomes cuma günü yayınladığı bir notta, "Kakao ağacı hastalıkları ve sert hava koşulları yüksek şeker fiyatlarıyla birleşirse gelecek yıl çikolata daha da pahalı olabilir" dedi.

Öte yandan kakoda arz durumunun daha da kötüleşmesi riski bulunuypr. Ormanları tahrip eden ürünlerin mağazalarda satılmasını engellemeyi amaçlayan Avrupa Birliği kuralları, bloğun önde gelen çikolata üreticilerinin tedarik sağlamasını daha da zorlaştırabilir.