ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek haftaki faiz kararı öncesi piyasalar Fed'in indirim döngüsünü ne zaman başlatacağına odaklanmış durumda. 

FED faiz kararı toplantısı 12-13 Aralık tarihlerinde yapılacak ve 13 Aralık akşamı saat 21.00'da kritik faiz kararı açıklanacak

Fed'in ultra şahin adımlarının varlık fiyatları üzerindeki etkisi güçlü şekilde hissedilmeye devam ederken, para piyasalarında Fed’in gelecek iki toplantıda politika faizini sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu çerçevede Fed'in üst üste üçüncü toplantısında faiz oranlarını sabit tutarak federal fon oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,5'te bırakması bekleniyor. 

İŞ GÜCÜ PİYASASI ERKEN İNDİRİMLERE ENGEL

İş gücü piyasasına ilişkin açıklanan makroekonomik veriler bir taraftan iş gücü piyasasının soğuduğuna dair umutları artırsa da ABD'de açıklanan istihdam raporunun ardından Fed'in mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceğine ilişkin ihtimal ise yüzde 50'nin altına indi.

ABD ekonomisindeki genel izlenim, sağlıklı bir iş piyasası olduğu yönünde. Cuma günkü istihdam raporu, ekonominin geçen ay mevsimsellikten arındırılmış 199 bin istihdam yarattığını gösterdi. İşsizlik oranı yüzde 3,9'dan yüzde 3,7'ye geriledi ve daha fazla insanın işgücü havuzuna girmesi olmasaydı daha da düşecekti. Ortalama saatlik kazançlar bir yıl öncesine göre yüzde 4 arttı.

Bütün bu gelişmelerin ise işçilerin alım gücünü artırması ve bunun enflasyonu desteklemesinden endişe ediliyor.

İNDİRİM NE ZAMAN OLACAK?

Piyasalar indirimin martta olacağını düşünse de Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında temkinli davranarak faiz indirimlerini erteleyebileceği ihtimalinin masada olduğu ve haziran toplantısında ilk faiz indiriminin yapılmasının da  ihtimaller arasında olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Fed Başkanı Jerome Powell, çarşamba günü düzenleyeceği basın toplantısında Fed'in mesajını bir kez daha iletme fırsatı bulacak. Powell'ın enflasyon ılımlı seyretmeye devam etse bile politika değişikliğinin erken olduğunu söylemesi bekleniyor.