Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince gerçekleştirildi. Polis ekipleri, kaçak ve sahte ilaçları piyasaya süren kişilere yönelik çalışmalarda, bazı şüphelileri belirledi. Araştırmalarda Sultangazi ve Ümraniye’de bir  işyeri ile bir depoda ilaç depolandığı belirlendi. Belirlenen adreslere 12 Aralık’ta eş zamanlı operasyon düzenlendi.

40 MİLYONLUK TL’LİK İLAÇ

Baskında, 3 şüpheli gözaltına alındı. Yapılan aramalarda ise 1 milyon 339 bin 80 adet ilaç ve tıbbi malzeme ele geçirildi. Ele geçirilen ürünlerin önemli bir kısmının düşük, diyabet, hormon, organ nakli, epilepsi, bağışıklık hastalıklarında kullanılan ilaçlar olduğu belirtildi. Ayrıca tüp bebek tedavisinde gerekli ilaçlar, steroidler bulunan adresler de çok sayıda tablet, kapsül, ampul, flakon ve enjektör formda tıbbi ilacın da ele geçirildiği öğrenildi. Ele geçirilen ilaç ve tıbbi malzemenin piyasa değerinin 40 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

İNSAN SAĞLIĞINI HİÇE SAYDILAR TUTUKLANDILAR

Baskın düzenlenen adreslerdeki ilaçların, insan sağlığını tehlikeye sokacak şekilde muhafaza edildiği belirtilirken, gözaltına alınan şüpheliler emniyetteki işlemlerin ardından sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.