Operasyon, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polis ekipleri, Küçükçekmece’de bir adreste nesli tükenmekte olan hayvanların diş ve boynuzunun satıldığı bilgisini alınca çalışma başlatıldı. Yapılan araştırmaların ardından belirlenen adrese baskın düzenlendi.  Operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.

FİL DİŞİ, ANTİLOP BOYNUZU, BALİNA DİŞİ

Polis ekiplerince adreste yapılan aramalarda CİTES (Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşme) kapsamında olduğu belirlenen, çok sayıda ürün ele geçirildi.

Ele geçirilen hayvan kemik ve boynuzu arasında, 23 fildişi obje, 7 antilop boynuzu, 6 kilo 162 gram ağırlığında 2’si bütün 6’sı parçalar halinde dağ keçisi boynuzu, 7 balina dişi, 650 gram balina dişi parçaları, 1 kızıl geyik boynuz parçası, ve 3 kilo 260 gram fildişi parçaları, 16 kilo 500 gram fildişi ve mamut karışık vaziyette bulunan sayılamayacak kadar küçük diş parçaları olduğu belirtildi.

4 MİLYON LİRA

Ele geçirilen ürünlerin değerinin 4 milyon lirayı bulunduğu belirtildi. Şüpheli hakkında adli işlem yapıldığı öğrenildi.