Columbia Üniversitesi'nin Morningside Heights Kampüsü'nde, öğrencilerin bir süre önce kurduğu Gazze Dayanışma Kampı, polis ekiplerinin müdahalesiyle dağıtıldı.

Büyük kamyonlar ve özel hazırlanmış rampalar yardımı ile protestocu öğrencilerin kısa süre önce girdikleri Hamilton Hall binasına gelen polis, binanın Amsterdam Caddesi tarafında toplanan halk tarafından protesto edildi. Hamilton Hall binasına pencereden girerek içerdeki barikatları yıkan polis, sert şekilde müdahale ettiği onlarca öğrenciyi kampüs dışına çıkardı ve gözaltına aldı.

New York polisi, kampüs alanındaki Gazze Dayanışma Kampı çadırlarını da kaldırdı. Bir polis sözcüsü, kampüsün üç saat içinde protestoculardan temizlendiğini ve düzinelerce tutuklamanın yapıldığını söyledi.

Polisin müdahalesinden kısa süre önce Columbia Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, topluluğun güvenliğini ve düzenini yeniden sağlaması için NYPD'den yardım istendiği belirtilmişti. 

Ayrıca Columbia Üniversitesi Rektörü Minouche Shafik, polisin düzeni korumak ve kampların yeniden kurulmamasını sağlamak için en az 17 Mayıs'a (mezuniyetten iki gün sonrasına) kadar kampüste kalmasını talep ettiği bir mektup yayınladı.Binanın dışındaki protestocular "Özgür, özgür, özgür Filistin" sloganları atarken bazıları da "Öğrencileri bırakın" diye bağırdı.

Protestoları düzenleyen öğrenci grupları koalisyonu olan Columbia Üniversitesi Apartheid Divest'ten Sueda Polat, "Columbia beş yıl içinde bu öğrencilerle gurur duyacak" dedi.

Protestocular üç talepte bulunuyorlardı: İsrail hükümetini destekleyen şirketlerden çekilmek, üniversitenin mali açıdan daha fazla şeffaf olması ve protestolar nedeniyle disiplin altına alınan öğrenci ve öğretim üyeleri için af.

İşgal, protestocuların camları kırması, içeriye hücum etmesi ve binaya İsrail ordusu tarafından Gazze'de öldürülen 6 yaşındaki Filistinli bir çocuğun adını verdiklerini belirten "Hind's Hall" yazan bir pankart açmasıyla bir gecede başladı.

Sekiz katlı neo-klasik bina, 1960'lardan kalma çeşitli öğrenci mesleklerine ev sahipliği yaptı.

Protestonun öğrenci liderlerinden biri olan Columbia Uluslararası ve Halkla İlişkiler Okulu'nda okuyan Filistinli akademisyen Mahmud Halil, işgale yabancıların öncülük ettiği yönündeki iddialara karşı çıktı.

Üniversite salı günü polis harekete geçmeden önce yaptığı açıklamada, "Kampüsteki karışıklıklar, Yahudi öğrencilerimizin ve öğretim üyelerimizin çoğu için tehditkar bir ortam yarattı ve öğretmeyi, öğrenmeyi ve final sınavlarına hazırlanmayı engelleyen gürültülü bir dikkat dağınıklığı oluşturdu" dedi.

Rektörlük, eylemlerin 2. gününde, New York polisinden göstericilerin dağıtılması için yardım talebinde bulunmuş, kampüse giren polis, 108 öğrenciyi gözaltına almıştı.

Columbia Üniversitesi'ndeki olay, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD'deki üniversitelerde Filistinli öğrencilere karşı başlayan "ifade özgürlüğü" engellemeleri tartışmalarını tekrar gündeme getirmiş, gözaltılara tepki olarak öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere de yayılmıştı.

Hamas militanlarının 7 Ekim'de İsrail'e saldırısı ve bunu takip eden İsrail'in Filistin yerleşim bölgesine yönelik saldırısı, 2020'deki ırkçılık karşıtı protestolardan bu yana ABD'deki öğrenci aktivizminin en büyük hareketlerinden birini oluşturdu.

Ülke genelindeki gösterilerin çoğu, onları Yahudi karşıtı nefreti körüklemekle suçlayan karşı protestocularla karşılandı. 

Sorun, kasım ayında yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesinde, Cumhuriyetçilerin bazı üniversite yöneticilerini Yahudi karşıtı söylem ve tacizi görmezden gelmekle suçlamasıyla siyasi boyuta da ulaştı.

Beyaz Saray sözcüsü John Kirby salı günü kampüs binalarının işgalini yanlış yaklaşım olarak niteledi.

New York Polis Departmanı yetkilileri de Columbia yöneticileri kendilerini davet etmedikçe memurların kampüse girmekten kaçınacaklarını vurgulamıştı. O dönemde 100'den fazla tutuklamanın gerçekleştirilmesi birçok öğrencinin tepki göstermesine neden olmuştu.

ABD genelinde hâlâ 50'den fazla büyük üniversitede, Filistin'e destek için öğrenci eylemleri devam ediyor ve polisin son 2 haftada aralarında bazı öğretim görevlileri de dahil 1000'den fazla kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.