NASA, son yılların en önemli güneş patlamasının yaşandığını duyurdu. 10 Mayıs güneş patlamasıyla ilgili fotoğraf yayınlayan NASA, olayın detaylarına yer verdi. En son bu şiddette güneş patlamasının Ekim 2003'te görüldüğü hatırlatıldı.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, güneş patlamasının kuraklığa karşı olumlu etki yaratacağını belirtti.

Prof. Dr. Yaşar, "Patlama sayısı ve büyüklüğü ne kadar artarsa, biz o kadar güneşten enerji alırız ve enerjiye bağlı olarak daha çok ısınırız. Isınmaya bağlı olarak da buharlaşma artar ve sonuçta yağmur artar" diye konuştu.

"DÜNYANIN ISISINA GÜNEŞTEKİ PATLAMALAR KARAR VERİR"

Güneş patlamalarının yağışlara olumlu etki yaptığını söyleyen Prof. Dr. Yaşar, "Patlamanın büyüklüğü ve sayısı ne kadar artarsa, yağmur olarak şahane bir dönem geçiririz. Çünkü sıcaklık artacaktır, buna bağlı olarak da yağış ve verimlilik de artacaktır. Güneş patlaması ne kadar artarsa daha az kuraklık çekeriz. Yani kuraklığın en büyük çaresi güneşteki patlamalardır. Dünyanın ısısına güneşteki patlamalar karar verir" ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTE ELEKTRİK SİSTEMİNE ZARAR VERDİ

Güneşteki patlamaların yarattığı olumsuzluklara da değinen Prof. Dr. Yaşar, "Zaman zaman çok büyük patlamalar oluyor. Geçten günlerde de bunlardan biri gerçekleşti. Etkileri devam ediyor. Bu büyük patlamalar dünyaya müthiş bir jeomanyetik fırtına getiriyor. Örneğin 1859 yılında daha yeni yeni elektrik sistemleri varken devasa bir güneş patlaması oluyor ve bir anda bütün sistem çöküyor. Kağıt ruloları yanıyor. Elektrikler gidiyor. 1989'da oluşan yine büyük bir patlamada Kanada'nın yarısı elektriksiz kaldı, bütün trafoları patladı" dedi.