Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür Demirtaş, eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye sert tepki gösterdi.

Sosyal medya platformu X'te Nureddin Nebati'nin 19 Mayıs 2023'teki sözlerini "Onlar, faizleri yükselterek Türkiye'nin kanını emenlere büyük olanaklar sağlamak için ellerinden gelen her türlü şeyi yaparken biz, 'Faizleri indireceğiz' dedik. Hiç kimseye boyun eğmedik çünkü ezan susmaz, bayrak inmez dedik." sözlerini alıntılayan Özgür Demirtaş şunları söyledi:

"Faizi Enflasyonun Altına İndirdiniz:

- Enflasyonu Patlattınız.
- Ev Fiyatlarını Uçurdunuz Barınma Sorunu Çıktı.
- Araba Fiyatlarını Çıldırttınız, 2. El 1. Elden Pahalı oldu.
- Süt Fiyatlarını uçurdunuz. Millet Kızmasın diye fiyat limiti koydunuz. Bu sefer insanlara hayvanlarını kestirttiniz.
- Enflasyonu patlatınca, daha patlamasın diye elimizdeki en değerli şey olan rezervleri sattınız.
- Rezerv Bitince, TL daha çok çökmesin diye, şu anda ne büyük bir BELA olduğunu anladığınız KKM'yi getirdiniz.
- Faizleri indirdiğiniz için şimdi ÇOK daha fazla arttırmak zorunda kaldınız.
- Yapmayın, Etmeyin diye yalvaran bu ülkeyi çok seven insanların üzerine Trolleri saldınız.

Ve hala konuşuyorsunuz, İNANILMAZ!

Ben de konuşmayacam artık diyorum ama bunları görünce tansiyonum fırlıyor :-( Yemin ederim Ülke gündemini beynimden tamamen silmek istiyorum. Yeter Artık..."

NEBATİ TEPKİ GÖSTERDİ

Demirtaş’ın bu paylaşımının ardından Nureddin Nebati de bir paylaşım yaparak yeni bir açıklaması olmadığını belirtti ve Demirtaş ile eski açıklamayı paylaşan hesabı eleştirdi. Nebati, “Ahlaksız müfteri troller insanlar gördüm. Ama böyle alçakça yalan söyleyen hoca kılıklı insanları görmek midemi bulandırıyor. Ne zaman açıklama yapmışım? Yazıklar olsun. Siz ve yalan haberi yazan site yalan dolan ve iftiralarınızda boğulun.” dedi.

DEMİRTAŞ YANIT VERDİ

Nebati’nin bu sözleri üzerine Özgür Demirtaş, şu yanıtı verdi:

“Sayın Nureddin bey,

Onu bana değil haberi yapan siteye söyleyeceksiniz. Ben mi haberi yapmışım? Ben bunları söylediğinizi yazan haberi okuduğum zaman yazdım yazdıklarımı.

Ayrıca faizi tüm akademik nosyonların aksine ben mi indirdim?

Eğer böyle bir şey söylemediğinizi söylüyorsanız ben de yazdıklarımı siliyorum. Siz de bu yalan haberleri sildirin lütfen

Son olarak Hoca kılıklı ne demek? Size yakışan bir üslup değil bu. 

Ben samimi olarak izlediğiniz ekonomi politikasının ülkeye ağır tahribat verdiğine inanıyorum. Bakın bugün eğer hem Faizler, hem Dolar, hem Enflasyon aynı anda arttı ise Naci Ağbal sonrası yapılan politikalar nedeni ile arttı. Keşke yapılmasaydı.”

GELİR ELDE EDENLERİ UYARDI

Öte yandan Özgür  Demirtaş, sosyal medya üzerinden gelir elde edenleri de uyardı. Demirtaş paylaşımında şunları söyledi:

"Sosyal Medya üzerinden gelir elde edenlerin yapması gerekenler şunlar:

1) Aldığınız belge ile, bir bankadan (devlet bankası iyi olur), OTOMATİK vergi kesilen bir hesap açtırmanız lazım. Gelirleriniz o banka hesabına yatmalı, vergi otomatik kesilecek (%15)

2) Gelir yıllık 1.9 Milyon TL’yi geçiyorsa, ödenen otomatik vergiye ek olarak kişisel vergi beyanında bulunmalısınız (%40’a çıktınız)

3) Bir de Yurt Dışında bir ülkede çalışma hakkınız varsa o ülke de EKSTRA bir Self Employment tax %15 kesebilir (%55’e çıkarsınız)

Verginizi ödemeyi unutmayın…"