Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yürüyüş yapan bir grup, 2,5 metre yüksekliğinde boş havuzdan çıkamayan ateş semenderlerini fotoğraflayarak Adıyaman Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Kurbağa ve Sürüngen Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülfü Yıldız'a gönderdi. Yıldız, doğada çok az görülen ateş semenderlerini kurtarmak için durumu Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Şube Müdürlüğü'ne aktardı. Kendisi de Adıyaman'dan yola çıkarak ekiple buluştu.

Yıldız, yürüyüş grubunun bildirdiği koordinatlardan havuzu buldu ve DKMP ekibiyle 10 ateş semenderinden sağ olan 8'ini mahsur kaldıkları havuzdan çıkardı. Prof. Dr. Yıldız, ayrıca incelemesinde bırakılan larvaların da sağlıklı olduğunu tespit etti.

"LAVRALARLA BİRLİKTE 450 SEMENDERİ KURTARMIŞ OLDUK"

Prof. Dr. Mehmet Zülfü Yıldız şu bilgileri verdi:

"Hasankeyf'e yürüyüşe giden bir grup biyolog arkadaşım, havuzda çekilen ateş semenderi ya da diğer adıyla lekeli semenderin görüntüsünü bana attı ve havuzda birkaç tane olduğunu söyledi. Tabii mesajı görüp, kendilerine dönünceye kadar ateş semenderlerinin olduğu yerden ayrılmışlardı."

"Kendileriyle konuştuğumda havuzun çok derin olduğunu söylediler. Oradan çıkamayacaklarını tahmin ettim. Bunun üzerine Batman Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personeliyle irtibata geçtim ve ben de Batman'a gittim. Oradan da personel ile Hasankeyf'e gittik. Arkadaşlarımın bana tarif ettiği konuma göre giderek ateş semenderlerini bulduk. 2,5- 3 metre derinliğinde dik bir havuzun içerisinde bulunuyorlardı."

"Şu an ateş semenderlerinin üreme dönemidir ve ateş semenderleri larvalarını suya bırakır. Yumurta yapmazlar veya canlı doğurmazlar, larva doğururlar. Onun için akan temiz sulara, çeşmelere, pınarlara ihtiyaçları var. İşte bu pınara doğru giden ateş semenderlerinin bazıları havuza düşmüştü. Eğer bu ateş semenderlerini çıkartmasaydık, maalesef orada öleceklerdi. Nitekim havuzun içerisinde ölü olan 2 bireyi de gördük."

"Her bir ateş semenderinin 60 civarında larva bıraktığını düşündüğümüzde, esasında sadece havuzdaki bireyleri değil 450 bireyi kurtarmış olduk. Ateş semenderlerinin nesilleri yakın zamana kadar tehlike altındaydı. Bakanlığımız tarafından da koruma altında olan türlerdendir. Yörede yaşayan insanlarla da konuşarak bu türlerin zararsız olduklarını söyledik, zehirsiz olduklarını konusunda da bilgi verdik."