Ligue 1 kulübü Paris Saint Germain, ABD'li özel sermaye grubu Arctos Partners'ın azınlık hisselerini satın aldığını duyurdu.

ESPN'e konuşan kulüp kaynağı, Arctos'un PSG'nin %12,5 hissesini satın aldığını ve bunun da 4 milyar Euro (4,32 milyar dolar) bedelinde olduğunu belirtti. Bu rakamın, bir futbol kulübü için rekor düzeyde yüksek bir değer anlamına geldiği söylendi.

PSG, Arctos'un yatırımının kulübün operasyonlarını büyütmeye, stadyum ve eğitim merkezi de dahil olmak üzere gayrimenkul girişimlerini desteklemeye yönelik olacağını söyledi.

PSG'yi 2011 yılında satın alan Qatar Sports Investments (QSI), kulüp ve karar alma mekanizması üzerinde tam kontrole sahip olmaya devam edecek. PSG'den yapılan açıklamada, Arctos'un kontrol gücü olmayan bir sahip olacağı ve saha içi sportif konularda herhangi bir etkiye sahip olmayacağı belirtildi.

"HEYECAN VERİCİ AŞAMA"

PSG Başkanı Nasser Al-Khelaifi, "Bir kulüp ve kurum olarak, PSG'nin hem saha içinde hem de saha dışında büyüme ve gelişiminde, uzun vadeli hedeflere ve yaptığımız her işte mükemmelliğe ulaşmaya dayanan bir sonraki heyecan verici aşamaya giriyoruz" dedi.

ABD'li firmanın yatırımının önemine değinen Katarlı iş insanı, "Arctos, hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacak, işimize stratejik uzmanlık, fikir ve yenilik getirirken futbol ve spor hedeflerimizi desteklemek için yatırım ve yeni ilişkiler sağlayan harika bir ortak." ifadelerini kullandı.

FORMULA 1'E DE YATIRIM YAPTILAR

PSG, QSI'nin kulübü devralmasından bu yana dokuz Ligue 1 şampiyonluğu kazandı. Bu sezon oynadıkları 14 maçın ardından, Ligue 1'in zirvesinde en yakın rakiplerine 4 puan fark atmış durumdalar.

Geçtiğimiz ay Aston Martin Formula 1 takımı, Arctos'un azınlık hissesi karşılığında yaklaşık 1.24 milyar dolar değerinde bir yatırım yapmayı kabul ettiğini açıklamıştı.