Sosyal medya fenomeni ve televizyon sunucusu Nastya Ivleeva tarafından Rusya'nın başkenti Moskova'daki Mutabor isimli gece kulübünde düzenlenen parti ülkeyi karıştırmaya devam ediyor... 

"Neredeyse Çıplak Parti" konseptiyle hazırlanan ve davetlilerin "neredeyse çıplak" gelmelerinin istendiği 20 Aralık'taki partiye tepkiler giderek artıyor. Ukrayna ile bir yılı aşkın bir süredir savaşın içinde olan Rusya'da binlerce asker cephede savaşırken, "Rus elitlerin" böyle parti yapmasına hem siyasetçiler, hem askerler hem de vatandaşlar çok sert tepki gösterdi.  

Magazin, medya ve iş dünyasından isimlerin katıldığı partiye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve kurmayları da sert tepki gösterdi. Ülkedeki LGBTi+ yasalarını çiğnediği iddia edilen partiye katılanların "eşcinsel propagandası" yaptığı da öne sürüldü. 

Gelen tepkiler üzerine ise partiyi organize eden Ivleeva da dahil olmak üzere birçok isim özür dilemek zorunda kaldı. Ivleeva, "Savaş zamanında bu tür bir etkinlik düzenlemek tamamen uygunsuzdu" dedi. Ivleeva, partiye sırtına kadar inen pırlanta ve değerli taşlarla süslü yaklaşık 250 bin dolarlık mücevherle boy göstermişti. Partiye katılan isimlerden biri olan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in vaftiz kızı olarak bilinen iş insanı Ksenia Sobçak da özür dileyenler arasında yer aldı. 

PUTIN'İN VAFTİZ KIZI ÖZÜR DİLEDİ

Geçmişte Putin'in karşısında siyasete atılan fakat istediği sonucu elde edemeyen Sobçak daha önce partiye katıldığı için özür dilememişti. Sobçak, "Bunlar yaşandığı için özür dilerim, bunu kontrol etmek imkansızdı. Size şunu söyleyebilirim ben kendim ve arkadaşlarım için kimseyi gücendirmek istemiyorduk. Ülkemi seviyorum, ben Rusya'da çalışan bir gazeteciyim. Bu ahmakça hatalar yüzünden öfke ve nefret oluşmasını istemiyorum" dedi.

Sahne adı Vacio olan 25 yaşındaki rap şarkıcısı Nikolai Vasilyev'in gözaltına alındığı açıklandı. Yaklaşık 2000 dolar para cezası da verilen Vasilyev'in 15 gün cezaevinde kalacağı duyuruldu. 

VERGİ SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Özür dileyenler arasında şarkıcı Philipp Kirkorov da yer aldı. 56 yaşındaki Kirkorov'un bizzat Rus lider Putin'in sağ kolu Dimitri Peskov'dan özür dilediği açıklandı. Rusya adına geçmişte Eurovision'a katılan Dima Bilan ise, "Halkımızın ve hatta cephede bizi koruyan askerlerimizin öfkesini çok iyi anlıyorum" dedi. 

Yüzbinlerce dolarlık mücevher ile partiye katılan Ivleeva hakkında soruşturma da başlatıldı. Rus yetkililer Ivleeva hakkında vergi soruşturması başlattı. Eğer suçlu bulunursa Ivleeva'nın 5 yıla  kadar hapis cezası alması bekleniyor.