Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklamada Rusya'nın stratejik nükleer kuvvetlerinin %95'inin modernize edildiğini ve Hava Kuvvetleri'nin dört yeni süpersonik nükleer kapasiteli bombardıman uçağını teslim aldığını söyledi.

Putin, modernize edilmiş Tu-160M nükleer kapasiteli stratejik bombardıman uçağıyla uçtuktan bir gün sonra, Rusya'da ordunun kutlandığı yıllık Anavatan Savunucusu Günü'ne denk gelen bir açıklamada bu yorumları yaptı.

Rus lider Ukrayna'da "özel askeri operasyon" olarak adlandırdığı operasyonda savaşan askerleri överek onları "hakikat ve adalet" için savaşan kahramanlar olarak selamladı.

Ancak konuşmasının büyük bir bölümünü askeri-endüstriyel kompleksin başarıları olduğunu söylediği konulara ayırdı. Putin, Rusya'nın nükleer üçlüsü stratejik kara, deniz ve hava nükleer kabiliyetlerinin güncel olduğunu ve sürekli modernize edilerek iyi durumda olduğunu vurguladı.

Putin, "Gerçek savaş deneyimlerimizi de kullanarak, Silahlı Kuvvetlerimizi, devam eden yeniden teçhizatlandırma ve modernizasyon çabaları da dahil olmak üzere, mümkün olan her şekilde güçlendirmeye devam edeceğiz. Bugün stratejik nükleer kuvvetlerde modern silah ve teçhizatın payı %95'e ulaşmış durumda, 'nükleer üçlünün' deniz bileşeni ise neredeyse %100'e ulaşmış durumda" ifadesini kullandı.