Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün yaptığı açıklamada Ukrayna'nın Harkiv bölgesinde ilerleyen Rus güçlerinin Rus sınır bölgelerini korumak için bir "tampon bölge" oluşturduğunu ancak Harkiv kentini ele geçirmenin Rusya'nın mevcut planının bir parçası olmadığını söyledi.

Çin'e gerçekleştirdiği devlet ziyareti sırasında bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Rusya'nın Harkiv bölgesine yönelik son hamlesinin, Ukrayna'nın Belgorod gibi Rus sınır bölgelerini bombalamasına bir yanıt olduğunu söyledi.

Putin, "Harkiv yönünde olanlara gelince. Bu da onların (Ukrayna'nın) hatası, çünkü Belgorod da dahil olmak üzere sınır bölgelerindeki yerleşim yerlerini bombaladılar ve maalesef bombalamaya devam ediyorlar" dedi.

Rusya Devlet Başkanı, "Orada siviller ölüyor. Bu çok açık. Doğrudan şehir merkezine, yerleşim bölgelerine ateş ediyorlar. Kamuoyu önünde de söyledim, böyle devam ederse bir güvenlik bölgesi, bir tampon bölge oluşturmak zorunda kalacağız. Yaptığımız da bu" ifadesini kullandı. 

Rus güçlerinin Ukrayna'nın ikinci büyük şehri olan Kharkiv'in kontrolünü ele geçirmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Putin, "Harkiv'e gelince, bugün itibariyle böyle bir planımız yok" dedi.

İSTANBUL ANLAŞMALARI VURGUSU

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna hakkında müzakereler yürütülmesi halinde 2022 yılında yapılan İstanbul anlaşmalarının bu müzakerelerin temelini oluşturacağını söyledi.

Rus haber ajanslarında yer alan haberlere göre Putin, Çin'de düzenlediği basın toplantısında Rusya'nın Ukrayna konusunda kendisine verilen ültimatomları kabul etmeyeceğini söyledi.

Ukraynalı ve Rus müzakereciler, 2022'nin Mart sonunda İstanbul'da görüşmüşlerdi.

Ukrayna İstanbul'daki görüşmelerde Rusya ile barış anlaşmasına varılması hâlinde Türkiye ve diğer bazı ülkelerin bu anlaşmaya garantör olmasını isteyeceğini belirtmiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise ayrıntıları henüz belli olmasa da ilkesel olarak garantörlüğe karşı olmadığını söylemişti.

Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko, 25 Nisan'da yaptığı açıklamada, Türkiye'de Rus ve Ukraynalı yetkililer arasında yapılan görüşmelerin müzakereler için bir başlangıç noktası olabileceğini söylemişti.