Ukrayna ile 3 yıldır savaşın içinde olan Rusya geçen hafta sandık başına gitti ve bir dönem daha Vladimir Putin'e yetki verdi. 2000 yılından beri 2008-2012 yılları arasındaki başbakanlığı dönemi haricinde devlet başkanı olarak görev yapan Putin, seçime katılım oranının yüzde 77.44 olduğu oylamada oyların yüzde 87.29'unu alarak seçimi beklenildiği gibi kazandı. 

5. kez Rusya Devlet Başkanlığı görevini üstlenecek ve 6 yıl görevde kalacak Putin'in zaferi ise uluslararası kamuoyunda karışık tepkilere neden oldu. 

OYLAMAYA TEPKİ GÖSTERENLER: SÖZDE SEÇİM

Almanya Dışişleri Bakanlığı ve İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Rusya’da düzenlenen başkanlık seçimlerini ‘sözde seçim’ olarak değerlendirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron, yaptığı açıklamada, “Ukrayna topraklarında seçimlerin yasadışı bir şekilde düzenlenmesi, seçmenlere seçim hakkı tanınmaması ve AGİT'in bağımsız gözlemciliğinin yapılmamasının ardından Rusya'da sandıklar kapandı. Özgür ve adil seçimler böyle bir şey değildir” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı ise seçimi ‘sözde seçim’ olarak değerlendirerek, “Rusya'daki sözde seçim ne özgür ne de adildir, sonuç kimseyi şaşırtmayacaktır. Putin'in yönetimi otoriterdir, sansüre, baskıya ve şiddete dayanır. Ukrayna'nın işgal altındaki topraklarında yapılan ‘seçimler’ hükümsüzdür ve uluslararası hukukun bir başka ihlalidir” ifadelerini kullandı. 

Fransa Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı... Açıklamada, Putin'in yeniden seçilmesinin sivil toplum üzerindeki baskı ortamında gerçekleştiği ve özgür ve demokratik bir seçim için gerekli koşullara riayet edilmediği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında ayrıca "temel siyasi haklarına yönelik bu saldırıyı barışçıl bir şekilde protesto eden çok sayıda Rus vatandaşının" cesareti de övüldü.

Avrupa Birliği bugün yaptığı açıklamada, Rusya'daki seçimlerin "Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü yasadışı saldırı savaşıyla daha da kötüleşen" son derece kısıtlı bir ortamda gerçekleştiğini duyurdu. AB, Rus yetkililerin seçimlere uluslararası gözlemcileri davet etmeme kararından üzüntü duyduğunu açıkladı.

27 ülkeden oluşan blok ortak bir açıklama yaparken açıklamada, "Bu durum Rusya'nın taahhütlerine aykırıdır ve Rusya'nın seçmenleri ile kurumlarının bu seçimlere ilişkin tarafsız ve bağımsız bir değerlendirme yapmasını engellemiştir"denildi. 

Öte yandan Avrupa Birliği'nin açıklamasında Rusya'nın geçici olarak işgal ettiği Ukrayna topraklarında yapılan "sözde seçimlerin", "hükümsüz ve geçersiz" olduğunu söyledi.

ZELENSKİY: LAHEY'DE SANIK SANDALYESİNE OTURMALI

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’da düzenlenen seçimlere ilişkin yaptığı açıklamada, “Rus diktatör yeni bir seçim simülasyonu yapıyor. Dünyadaki herkes, tarihte sık sık olduğu gibi, bu figürün sadece güce bağımlı hale geldiğini ve sonsuza kadar hükmetmek için elinden gelen her şeyi yaptığını anlıyor. Kişisel iktidarını uzatmak için yapmayacağı kötülük yoktur. Dünyada bundan kurtulabilecek hiç kimse yoktur. Bu duruma dur diyen ve demeye devam edecek olan her devlete, her lidere ve tüm uluslararası örgütlere minnettarım" dedi. 

Zelenskiy, "Rusya'nın işgal ettiği Ukrayna topraklarında yaptığı her şey suçtur. Rus katillerin bu savaşta ve Putin'in ömür boyu sürecek iktidarı uğruna yaptıkları her şey için adil bir cezalandırma yapılmalıdır. Putin'in korktuğu tek bir şey var, adalet. Bu seçim taklidinin hiçbir meşruiyeti yoktur ve olamaz da. Bu şahıs Lahey'de sanık sandalyesine oturmalıdır. Bunu sağlamalıyız” ifadesini kullandı.

TEBRİK EDENLER, BAŞARI DİLEDİ

Öte yandan Putin'in seçimden zaferini ilan ederek ayrılmasına birçok ülkeden tebrik de geldi...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, seçimleri kazanarak yeniden Rusya Devlet Başkanı seçilen Vladimir Putin'i tebrik etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Aliyev Putin'i telefonla arayarak seçimde elde ettiği zafer nedeniyle kutladı ve başarılar diledi. Putin de tebrikleri dolayısıyla Aliyev'e teşekkür etti.

Azerbaycan ile Rusya arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam edeceğine duydukları güveni dile getiren Aliyev ve Putin, iki ülke ilişkilerinin geleceğine ilişkin konularda görüş alışverişinde bulundu.

Rusya'nın en büyük müttefiklerinden biri olarak bilinen Çin'den de üst düzey kutlama geldi... Çin lideri Şi Cinping, Putin'in zaferini kutladı. 

Çin devlet medyasında yer alan haberlerde Şi Cinping'in Putin'i kutladığı belirtilirken, "Sizin tekrar seçilmeniz Rus halkının size destek verdiğini gerçek bir kanıtıdır. Liderliğinizde Rusya'nın gelişim ve inşaat alanlarında yeni çıtaları atlayacağına inanıyorum" dediği öğrenildi. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle batı ülkelerinin sırt çevirdiği Rusya'yla yakınlığını artıran Çin, 2022 yılında işbirliği anlaşmasına imza atmıştı. 

Putin'i tebrik edenler arasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da yer aldı. Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA, Kim Jong-un'un Putin'e kutlama mektubu gönderdiğini duyurdu.

ERDOĞAN'IN HAMLESİ MERAK YARATIYOR

Öte yandan batı bloğunda olmasına rağmen Rusya ile yakın ilişki sergileyen sayılı ülkelerden biri olan Türkiye'nin Putin'in seçim zaferine nasıl bir yanıt vereceği merak yarattı. 

Macaristan ile birlikte Rusya ile yakın ilişki içerisinde olan NATO üyesi Türkiye henüz Rusya'daki seçim sonuçlarıyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.  

Rusya'nın NATO üyesi ülkeler arasında en büyük yakınlık duyduğu ülke olan Türkiye ile bir dizi üst düzey görüşme planlanmış fakat bunlar son dakika programların uyuşmaması sebebiyle iptal edilmişti. Batı kamuoyunun da yakından takip ettiği Ankara-Moskova arasındaki ilişkiler bu yıl Putin'in Türkiye'ye ziyaretiyle de gündem olmuştu. 

Putin'in Şubat ayında planlanan ziyareti ertelenmiş ve bu ziyaret savaşın başladığı günden beri Putin'in NATO üyesi bir ülkeye ziyaret olması sebebiyle ayrı bir önem teşkil ediyordu.