Ukrayna ile yaklaşık 2 yıldır savaşın içinde olan Rusya'nın lideri Vladimir Putin'in önceki gün ABD'li gazeteci Tucker Carlson'a verdiği röportaj uluslararası kamuoyunda gündem oldu... 

Putin'in birçok konuda konuştuğu ve batı dünyasının "röportajı propaganda yapmak için kullandı" suçlamalarını yönelttiği röportaj sırasında Putin, Rusya'nın tarihini anlatırken tarihi belge ve haritaları da göstermişti. 

Ukrayna'nın aslında Rus toprağı olduğunu söyleyen ve yüz yıllarca önce Rusya'nın çok geniş topraklara yayıldığını dile getiren Putin'in sözleri gündem olmuştu. Kısa bir şekilde tarih anlatacağım diyerek yaklaşık yarım saat boyunca bu konudan bahseden Putin'in sözlerine ise yanıt hiç beklenmedik bir ülkeden geldi. 

Rusya'nın komşusu Moğolistan'ın eski Cumhurbaşkanı Tsachiagiin Elbegdorj, Putin'in iddialarını yalanladı. Eski adı Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X'te paylaşımlarda bulunan eski lider, Moğol İmparatorluğu'nun eski haritalarını paylaşarak, Rusya'nın büyük bir kısmının ve Asya'nın da tamamının Moğollara ait olduğunu duyurdu. 

Elbegdorj, "Putin'in konuşması sonrasında Moğolistan'ın tarihi haritasını buldum. Merak etmeyin. Biz barışçıl ve özgür bir ülkeyiz" dedi.

1206'dan itibaren Moğolistan, Cengiz Han'ın yönetiminde küresel bir imparatorluğa dönüştü. Cengiz Han'ın yaşamı boyunca, yaklaşık 1228 yılına kadar, insanlık tarihinin en büyük ikinci imparatorluğu kuruldu. Resmi kayıtlara göre 20. yüzyılın başında sadece Britanya İmparatorluğu Moğol İmparatorluğu'ndan daha büyüktü.

100 milyon insan için 26 milyon kilometrekare toprak - bugün Çin'in kuzeyi, Rusya'nın güneyi ve Kazakistan'ın doğusu arasında uzanan Moğol İmparatorluğu'nun kapsamı bu denli genişti.