Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2012'den bu yana Savunma Bakanı olan Sergey Şoygu'nun yerine ekonomiden sorumlu eski başbakan yardımcısı Andrey Belousov'un atanmasını önerdi.

Kremlin'in açıklamasına göre Putin, Nikolay Patruşev'i Rusya'nın Güvenlik Konseyi sekreterliği görevinden alıp, bu pozisyona Şoygu'nun getirilmesini talep etti.

Parlamenterler tarafından onaylanmasına kesin gözüyle bakılan değişiklik, Şubat 2022'de başlayan Ukrayna işgalinden bu yana Putin'in askeri komutada yaptığı en önemli değişiklik.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya'nın Sovyetler Birliği'nin 1980'lerin ortalarında yaşadığına benzer bir süreçten geçmesi nedeniyle bu değişikliğin mantıklı olduğunu söyledi. 1980'lerin ortalarında ordu ve kolluk kuvvetlerinin artan bütçesi, gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 7,4'ünü oluşturuyordu.

Belousov'u "yeniliklere açık biri" olarak niteleyen Peskov, yeni yapılanmada askeri bütçenin genel ekonomiye uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığını, bu nedenle Putin'in Savunma Bakanlığı'nın başına bir ekonomisti getirmeyi tercih ettiğini ifade etti.

Bu adımla Rusya liderinin, Batı'nın yaptırımlarla hedef aldığı Rus ekonomisinde ve savunma sanayiinde kontrolü artırmayı hedeflediği belirtiliyor.

PUTİN'E EN YAKIN İSİMLERDEN

65 yaşındaki Belousov, 1981 yılında Moskova Devlet Üniversitesi'nin ekonomi fakültesinden dereceyle mezun oldu ve "İşletme sermayesinin oluşumu ve kullanımı için birbiriyle ilişkili süreçlerin modellenmesine yönelik taklitçi bir yaklaşım" konulu tez yazdı.

2000 yılında Rusya başbakanının danışmanı olarak atanan Belousov, altı yıl sonra da ekonomiden sorumlu bakan yardımcısı oldu. Putin'in başbakan olarak görev yaptığı 2008 ile 2012 yılları arasında ekonomi ve finans departmanının direktörlüğünü yaptı.

Belousov 2012 yılında ekonomi bakanı oldu, 2013'ten 2020'ye kadar Rusya Devlet Başkanı'nın danışmanı olarak görev yaptı. 2020'den itibaren başbakan birinci yardımcısı olarak görev yaptı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin 2020'de corona virüse yakalandığında, Belousov kısa bir süre başbakanlık görevini devraldı.

2017 yılında Rus medya kuruluşu RBC, Belousov'un Putin'i dijital ekonomi ve blok zincirin gelecekte çok önemli olduğuna ikna eden yetkililerden biri olduğunu aktarmıştı.