Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileri, 2020 yılında Brezilya'dan Belçika'nın Antwerp limanına yapılan iki sevkiyatta 1.350 kilodan fazla kokain kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırılan Spartak Moskova ve eski Sevilla oyuncusu Quincy Promes'i Hollanda'nın talebi üzerine tutukladı.

Hollanda Savcılığına göre futbolcu, BAE ve Hollanda makamları arasındaki işbirliği sonrasında Dubai'de tutuklandı. Savcılık bu tutuklama talebini ne zaman yaptığını ya da Birleşik Arap Emirlikleri ile ikili suçluların iadesi anlaşması bulunan Hollanda'ya resmi bir iade talebinde bulunup bulunmadığını teyit etmedi. Tutuklama 29 Şubat günü havaalanı sınır kontrolünde gerçekleşti.

32 yaşındaki eski Ajax oyuncusu geçtiğimiz şubat ayında uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymiş, ancak sanık 2021'den bu yana Spartak Moskova'da oynadığı ve Rusya'da yaşadığı için duruşma gıyabında yapılmıştı.

Promes, "Brezilya'dan bir deniz tuzu sevkiyatına gizlenmiş 1.362,9 kilo kokaini ithal etmek, ihraç etmek, taşımak ve bulundurmak" ve "uyuşturucuyu Batı Scheldt (Hollanda'nın Zeeland eyaleti) üzerinden Antwerp limanına gemi ile taşınacak iki konteynerde dağıtmakla" suçlanıyor.

RUSYA DA KURTARAMADI!

İlk başta Quincy Promes, Rus hükümetinin üst düzey yetkililerinin müdahalesi nedeniyle Dubai'den Hollanda'ya iade edilmekten kurtulabilir gibi görünüyordu, ancak sonunda futbolcu tutuklandı.

NL Times'ın haberine göre; savcılar 'Quincy Promes'in hem Rusya'da hem de yurtdışında kendini dokunulmaz hissettiğinden' şikayetçiydi.

Hollanda savcılığı "Çeşitli raporlara göre, tutuklanan adam Dubai'de lüks bir yerde kalıyordu. Ancak her iki ülke yetkililerinin çabaları sayesinde tutuklanmıştır. Bu aşamada, devam etmekte olan soruşturmayı sekteye uğratmamak için ek bilgi vermek mümkün değildir." açıklaması yaptı.

KRİPTO TELEFON VE 200 BİN EURO

Hollanda polisinin Kriminal İstihbarat Ekibi (TCI), Promes'in kokain kaçakçılığına karıştığı, kripto telefonlara sahip olduğu ve yasadışı işe 200 bin Euro yatırdığı bilgisini aldı ve Amsterdam doğumlu futbolcu hakkında cezai soruşturma başlatmaya karar verdi.

Geçtiğimiz yıl, Temmuz 2020'de meydana gelen kuzeninin bıçaklanması olayından dolayı da 18 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski Hollandalı futbolcu, akrabasıyla yaşadığı ve şimdi hüküm giydiği olay nedeniyle Aralık 2020'de tutuklanmıştı.

ESPN'den alınan bilgiye göre, davaya bakan Hollanda mahkemesi, forvet oyuncusunun yargılandığı olayların kanıtlandığı sonucuna vardı, ancak mahkeme ne cinayete teşebbüs ne de adam öldürme olayının gerçekleşmediğini tespit etti.

SADECE ALTI AY CEZA ALABİLİRDİ

Mağdura tazminat olarak 7 bin Euro ödemesine karar verilen oyuncu, olayları anlatmak için duruşmaya katılmadı ve herhangi bir pişmanlık ifade etmedi. Aslında bunu yapmış olsaydı cezası altı ay daha az olacaktı.

Kuzenini bacağından bıçaklaması, Abcoude'deki bir aile partisi sırasında çalıntı bir kolye yüzünden çıkan tartışmanın ardından gerçekleşmişti.

POLİSE RÜŞVET VERDİ

Promes kısa bir süre önce Rus polislere rüşvet verirken de yakalanmıştı.

Bir videoda Hollandalı, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullandıktan sonra arkadaşlarının tutuklanmaması için polis memurlarıyla pazarlık yapmaya çalışırken görüldü.