Tıp uzmanları, geçen yıl 33 yaşında hayatını kaybeden Yeni Zelandalı ragbi oyuncusu Billy Guyton'un, Yeni Zelanda'da dejeneratif bir beyin hastalığı olan kronik travmatik ensefalopati (CTE) teşhisi konulan ilk profesyonel ragbi oyuncusu olduğunu açıkladı.

Eski Auckland Blues oyuncusu, Mayıs 2023'teki ölümünün ardından ailesinin beynini Auckland Üniversitesi'nin "beyin bankasına" bağışlamasının ardından bu hastalığa sahip olduğu kabul edildi. Şimdi, durumun ortaya çıkmasıyla birlikte ragbi dünyası şokta.

Beyin Bankası'nın eş direktörü Maurice Curtis yaptığı açıklamada, Yeni Zelanda'daki bir patoloğun Guyton'da CTE'nin ikinci aşamasını bulduğunu ve bu teşhisin daha sonra Avustralya'daki bir uzman tarafından da desteklendiğini söyledi.

CTE NEDİR?

Hastalık, çeşitli temas sporlarında kafaya tekrarlanan darbelerle ilişkilendiriliyor ve şiddet patlamaları, bunama ve depresyona neden olduğu biliniyor.

"IŞIĞA DAYANAMAZDI"

Guyton'un babası John, Yeni Zelanda Radyosu'na verdiği demeçte, geçirdiği beyin sarsıntılarının ardından 2018 yılında erken emekli olmak zorunda kalan oğlunda bu semptomların belirgin olduğunu söyledi.

John Guyton, "Karanlık bir dolapta saatlerini geçirirdi çünkü ışığa dayanamazdı. Bazı sabahlar küvetin dibinde oturup ağlar, hareket edecek enerjiyi toplamaya çalışırdı." diyerek, oğlunun yaşadığı dramı anlattı.

Sporcunun ailesi, ölümün hastalıkla bağlantılı olabileceğini acı kayıptan kısa bir süre sonra fark etti:

Billy'nin CTE hastası olduğunu ölümünden birkaç gün sonra fark ettim. Eşimle birlikte konuyla ilgili bir belgesel izliyorduk ve kendi kendime şöyle dedim: 'Lanet olsun, bu Billy. Onda olan şey buydu. Eğer bir belgesele bakarak bunu anlayabiliyorsam, Billy'nin gördüğü onca uzmanda eksik olan neydi? Umarım Billy'nin ölümü pek çok saçmalığı suya düşürür. Ragbi her şeyi depresyon olarak göstermeye o kadar hevesli ki, bariz olanı görmezden gelmekten mutlular.

300 OYUNCU YASAL İŞLEM BAŞLATTI

Aralık 2023'te, aralarında 2003 yılında İngiltere ile Dünya Kupası kazanan Steve Thompson ve Phil Vickery'nin de bulunduğu yaklaşık 300 eski ragbi oyuncusu, yaşadıkları beyin hasarları nedeniyle yasal işlem başlatmaya karar verdi.

Oyuncular, World Rugby'nin yanı sıra İngiliz ve Galler federasyonlarının sağlık ve güvenliklerini korumak için yeterli önlem almadığını iddia ediyor.

Kafaya alınan darbelerin yol açtığı yaralanmalar motor nöron hastalığı, dementia praecox, epilepsi ve parkinson hastalığı gibi diğer sorunların kökeninde yatıyor olabilir.

Yeni Zelanda federasyonu yaptığı açıklamada, kafa yaralanmaları tehlikesini azaltmak için adımlar attığını söyledi:

NZR, ragbinin uzun vadeli etkilerini daha iyi anlamak, özellikle de beyin sarsıntısı ile uzun vadeli beyin sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamak için yapılan araştırmaları desteklemektedir.