İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında yaşamını yitirmesinden sonra gözler cumhurbaşkanı yardımcısı Muhammed Muhbir'e çevrilmiş durumda... Muhbir'in Reisi'nin ölümünden sonraki 50 gün içerisinde yapılması gereken seçimlerin düzenlenmesi sürecinde ülkenin geçici cumhurbaşkanı olduğu açıklandı. 

Açıklamayı İran'ın ruhani lideri Hamaney yaptı. Hamaney, Muhbir'in atamasını duyurdu. Öte yandan Hamaney İran'da 5 gün ulusal yas ilan edildiğini de belirtti. 

Öte yandan İran kabinesi Dışişleri Bakanı Yardımcısı Ali Bagheri Kani'nin geçici olarak dışişleri bakanı olarak atanmasına onay verdi.

MUHBİR KİMDİR?

1 Eylül 1955 doğumlu Muhbir de Reisi gibi tüm devlet meselelerinde son sözü söyleyen Dini Lider Ali Hamaney'e yakın biri olarak biliniyor. Muhbir, Reisi'nin cumhurbaşkanı seçildiği 2021 yılında cumhurbaşkanı birinci yardımcısı oldu.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Muhbir'in Ekim ayında Moskova'yı ziyaret eden ve Rus ordusuna karadan karaya füzeler ve daha fazla insansız hava aracı tedarik etmeyi kabul eden İranlı yetkililerden oluşan ekibin bir üyesi olduğunu söyledi. Ekipte İran Devrim Muhafızları'ndan iki üst düzey yetkili ve Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi'nden bir yetkili de yer alıyordu.

Muhbir daha önce dini lidere bağlı bir yatırım fonu olan Setad'ın başkanlığını yürütüyordu.

Avrupa Birliği 2010 yılında Muhbir'i "nükleer veya balistik füze faaliyetlerine" karıştığı iddiasıyla yaptırım uyguladığı kişi ve kuruluşlar listesine dahil etti. İki yıl sonra ise listeden çıkardı.

ABD Hazine Bakanlığı 2013 yılında Setad'ı ve yönettiği 37 şirketi yaptırım uygulanan kuruluşlar listesine ekledi.