Bu yıl yapay zeka patlaması sayesinde rekor kıran Nvidia hisseleri, dün ilk kez 1 bin 100 doların üzerinde işlem gördü ve hisseler günü yüzde 8 artışla 1140 doların üzerinde tamamladı.

Şirket, yıl başından bu yana yüzde 137 yükseliş kaydetmiş oldu.

Nvdia hisselerindeki ralli, pazar günü Elon Musk'ın yapay zeka girişimi xAI'nin finansman turunda 6 milyar dolar topladığını açıklamasının ardından geldi.

MUSK DA NVIDIA KULLANACAK

Yarı iletken çipler ve ekran kartlarının yapay zeka teknolojisindeki yoğun kullanımı son dönemde Nvdia'nın rekor üstüne rekor kırmasına neden olmuştu.

Musk'un da Grok adlı yapay zeka sohbet robotunu güçlendirmek için kullanılacak yeni bir “süper bilgisayar” için Nvidia çiplerinden yararlanacağı biliniyor. Çıkan haberlere göre, Musk xAI süper bilgisayarı oluşturmak için Nvidia’in H100 grafik işlemcisini kullanacak.

Finans şirketi Cantor Fitzgerald analisti CJ Muse konu ile ilgili analizinde, "xAI haberleri yapay zeka çip harcamalarının devam edeceğine dair yatırımcılara daha fazla güven veriyor" dedi.

APPLE'A YAKLAŞTI

Çip üreticisi, rekor kıran hisse senedi rallisine devam ederken, yapay zeka çılgınlığı Nvidia'nın büyüme oranına ilişkin iyimserliği de artırdı.

Geçtiğimiz hafta ilk çeyrek bilançolarını açıklayan Nvidia'nın kârı bir önceki yıla göre yüzde 628 artarken, gelirler yüzde 260 arttı.

Bu sırada Nvidia'nın piyasa değeri dünyanın en değerli ikinci şirketi Apple'a da oldukça yaklaştı.

Nvidia'nın piyasa değeri 2,81 trilyon dolara kadar yükselirken, Apple'ın piyasa değeri 2,91 trilyon dolar civarında seyrediyor. Listenin ilk sırasında 3,2 trilyon dolarlık değere sahip olan Microsoft bulunuyor.