Rekorlar kıran ve soğuk su terapisini geliştiren Wim Hof, bu defa kırdığı rekorlar ya da girdiği maceralarla değil, hakkındaki suçlamalarla gündemde.

'Buz Adam' Hof, aşırı soğuğa dayanma yeteneğiyle tanınıyor ve binlerce kişi onun yöntemlerini takip ediyor. Hof'un yönteminin stresi azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta kanser, diyabet ve artrit tedavisine yardımcı olduğu söyleniyor.

Hof'un da geliştirdiği teknik üzerine pek çok rekoru var. Hatta Guinness Rekorlar Kitabı'nda 2008'de 1 saat 13 dakika 48 saniye buzun içerisinde kalarak daha önceki rekorunu egale etmişti.

Hollandalı motivasyon konuşmacısı ve atlet, 1995 yılında karısının ölümünün ardından yaşadığı acıyı yenmek amacıyla ilk kez benimsediği soğuk su terapisini mümkün olduğu kadar çok kişiye öğretmeye çalışıyor. İlk karısı Marivelle-Maria, şizofreni hastası olduktan sonra intihar ederek öldü ve Hof, dört çocuğunu tek başına büyütmek zorunda kaldı.

ÖLÜMLERDEN SORUMLU TUTULUYOR

Ancak şimdi Sunday Times gazetesi, Hof'u uyguladığı yöntemin riskleri konusunda insanları uyarmamakla suçluyor ve insanların ölmesine neden olduğunu iddia ediyor. Gazetenin haberine göre; üç çocuk annesi Kellie Poole, soğuk su yöntemini benimsedikten sonra Derbyshire'da bir nehirde bayılıp öldü.

Nisan 2022'de 39 yaşındaki Poole, yöntem üzerine iki saatlik bir ders için Peak Bölgesi'ndeki Goyt Nehri'nde arkadaşı Victoria Fielding'e katıldı. Soğuk suya girdikten kısa bir süre sonra bayılmadan önce baş ağrısından şikayet etmeye başladı.

Sudan çıkarıldı ve sınıfın başka bir üyesi onu hayata döndürmeye çalıştı ama trajik bir şekilde olay yerinde hayatını kaybetti.

Teşhis edilmemiş bir kalp rahatsızlığına sahip olduğu ve soğuk suyun kardiyak fonksiyon üzerinde etki yapmış olabileceği ve ani ölümle bağlantılı olabileceği belirtildi.

Gelecekte yaşanabilecek ölümlerin önlenmesi için bazı kişilerin soğuk suya dalma karşısında olumsuz bir fizyolojik reaksiyon yaşayabileceği ve bu durumun hayatlarını potansiyel olarak tehdit edebileceği konusunda bir uyarı yayınlandı.

Sunday Times, Hof yöntemini veya benzer bir tekniği kopyalamaya çalıştığına inanılan 11 ölüm tespit edip adli tabiplerin raporlarını kullandı.

UYARILAR VE SORUMLUK REDDİ

Gazetenin haberinde yer alan vakalardan bir diğeri de Ağustos 2022'de 17 yaşındaki Madelyn Metzger'ın Kaliforniya'daki ailesinin yüzme havuzunda Hof'un yöntemini kopyalamaya çalışırken boğulmasıydı. Raphael Metger, kızını yüzüstü suda buldu ve kalp masajı yapmaya çalıştı. Sağlık görevlilerini aradı ama kızı ne yazık ki hayatını kaybetti.

Daha sonra Metger, Maddie'nin 2020'den beri bu yöntemi araştırdığını keşfetti. Acılı baba 67 milyon sterlinlik bir dava açtı ve Hof ve işletmelerinin Kaliforniya'da nefes alma yöntemini tanıtmasını yasaklayacak bir ihtiyati tedbir istiyor.

Metzger, Hof'un tekniğini tanıtma konusunda ihmalkar olduğunu ve insanları boğulma riskine karşı gerektiği gibi uyarmayarak ölüme neden olduğunu savunuyor.

Hof ve işletmesi ise Maddie ile ilgilenmekle yükümlü olmadıklarını öne sürerek iddiaları reddediyor: "Hayat kaybından derin üzüntü duyuyoruz ve yakınlarını kaybeden herkese başsağlığı diliyoruz. Wim Hof ​​Metodu'nu uygulayan herkesin güvenliği ve refahı bizim için son derece önemli. Bu nedenle tüm platformlarımızda, ürünlerimizde ve eğitimimizin her alanında güvenliği sürekli olarak vurguluyoruz."

Ayrıca Wim Hof ​​Yöntemi'nin tanıtıldığı her yerde uyarıların ve sorumluluk reddi beyanlarının kullanıldığını da belirttiler.