Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde çalışan yaklaşık 700 personelin, 3.5 yıldan bu yana fazla çalışma ücreti ve yasal haklarının ödenmediği gerekçesiyle dava açan işçilerle gerçekleştirdiği toplantıda yaptı dikkat çeken bir açıklama yaptı. 18 davanın kesinleşmesi, kalanının ise istinafta onaylanmak üzere olmasının yanı sıra, çalışanların kayıtlı olduğu Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri Sendikası’nın üyelerinin haklarının ödenmemesi halinde 18 Aralık 2023’de süresiz iş bırakma eylemine gidileceğini açıklaması üzerine üniversite yönetimi harekete geçti.

"HEP SÖZ VERDİNİZ AMA HİÇ ÖDEMEDİNİZ"

Kısa bir süre önce de akademisyenlerin açtığı ve kazandığı lojman davası nedeniyle 386 bin TL vekalet ücreti ödemeye mahkum olan Gaziantep Üniversitesi, bu kez de milyonlarca TL tazminat ve mahkeme masrafı ödeme tehlikesiyle karşı karşıya kalınca Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın çalışanlarla bir toplantı yaptı. Toplantıda, kendisinin atadığı hastane yönetimini sorunu çözememekle eleştiren Özaydın, “Bundan böyle sizin muhatabınız benim. Gerekirse rektörlüğü buraya taşıyacağım. Sendikayı değil, beni muhatap alın paralarınızı ödeyeceğim. Size Arif sözü veriyorum. Erkek olsaydım erkek, bayan olsaydım bayan sözü veriyorum” dedi. Çalışanlar ise, Özaydın’a daha önce de alacaklarının ödeneceği yolunda söz verilmesine karşın ödeme yapılmadığını anımsatarak, mahkemeye sahte belge gönderildiğini, kendilerine sık sık tutanak tutularak mobing uygulandığını vurguladı.

"SENDİKA BAŞKANLARI KARA PARA AKLIYOR"

Konuşmasında işçilerden sendika ile bağlarını kesmelerini ve üniversite aleyhine mahkemeye başvurmamalarını isteyen Rektör Özaydın, bir personeli  “Sabahtan beri konuşuyorum, niye dinlemiyorsun sen?” diye azarladı. Özaydın, çalışanlara yönelik olarak, “Herkes haddini bilecek” çıkışında bulunurken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikayı dinlemeyin bak diyorum. Sendika sizi yanlış yere yönlendirir. İşi mahkemeye taşımayın ya. Mahkemeler sizin 40 yıllık karınızı boşar, avukatlar da paranızı alır. Çoluğunuz çocuğunuz ortada kalır, siz de ortada kalır rezil olursunuz. Sendikayı değil, beni muhatap alın. Çünkü, oradaki durumu bilirim ben. Çünkü, az çok sendikacılığı bilirim ben. Tayyip Bey ile (Cumhurbaşkanı Erdoğan) İstanbul’da çalıştım ben. 1994. İlk sendikayı kuranlardan biri de benim. Belediye Sen’i. Kayıtlar ortada. Sendikacılığı da bilirim ben. İşçinin üzerinden kara para aklayan insanlar bunlar. Memur-Sen Başkanına da söylüyorum Ali Bey’e (Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı kastediyor)  Ne ulan bu para? Niye buraya getirdim lafı. Siz sendikacıyı dinlemeyin, beni dinleyin ya. Çözeceğim sizin sorununuzu. Paranızı vereceğim.”

ADI OLUMSUZLUKLARLA ANILDI

Bu şaşırtan konuşması sosyal medyada paylaşılan ve göreve geldikten sonra üniversiteyi ziyaret eden dönemin AKP Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a koltuğunu verdiği için eleştirilen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, soyunma odasının ismini giyinme odası olarak değiştirmesini icraat olarak sunmuştu. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise toplu açılış töreninde Özaydın için, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a, “Deli, tam deli” diye bahsetmişti.  Prof. Dr. Arif Özaydın’ın rektörü olduğu Gaziantep Üniversitesi, geçtiğimiz günlerde ise lojmanlardan çıkarılma anlaşmazlığından dolayı mahkemelik olduğu 63 akademisyenin kazandığı davalar nedeniyle 386 bin TL yargılama gideri ödemek zorunda kalmıştı.