Rus kaynaklar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da mevcut cephe hatlarındaki kazanımları koruyan, üzerinde uzlaşılmış bir ateşkesle savaşı durdurmaya hazır olduğunu fakat Ukrayna ve Batılı devletlerin olumlu karşılık vermemesi hâlinde savaşı sürdüreceğini belirtti.

Putin'in yakın çevresindeki görüşmelere yakın kaynaklardan üçünün Reuters'a verdiği bilgiye göre Putin, Batılı devletlerin müzakereleri engellemeye yönelik girişimlerine ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy'nin müzakereleri reddetme kararına yönelik hayal kırıklığını danışmanlarına iletti.

Putin'le birlikte çalışmış ve Kremlin'deki üst düzeydeki görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan bir Rus haber kaynağı da, "Putin gerektiği kadar savaşabilir ama savaşı durdurmak için ateşkese de hazır" dedi.

Reuters, Putin ile birlikte çalışan ya da daha önce çalışmış, siyaset ve iş dünyasında üst düzeydeki görevlerde bulunan toplam beş kişiyle görüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov'un açıklamasına göre Putin, Rusya'nın hedeflerine ulaşmak için diyaloğa açık olduğunu defalarca söyledi ve "sonsuz bir savaş" istemediğini dile getirdi.

Öte yandan, Ukrayna dışişleri ve savunma bakanlıkları sorulara yanıt vermedi.

'PUTİN SEFERBERLİK İSTEMİYOR'

İktisatçı Andrey Belousov'un geçen hafta Rusya Savunma Bakanı olarak atanması, bazı Batılı askeri ve siyasi analistlerce uzun süredir devam eden savaşı kazanmak için Rus ekonomisinin sürekli savaşa hazır hâle getirilmesine yönelik bir adım olarak yorumlanmıştı.

Fakat kaynaklar, Mart ayında yeniden devlet başkanı seçilen Putin'in Rusya'nın mevcut ivmesini savaşı sonlandırmak için kullanmayı tercih edeceğini kaydetti.

Üç kaynak, Putin'in savaş alanındaki büyük çaplı bir ilerlemenin ülke çapında yeni bir seferberlik gerektireceğini düşündüğünü ve bunu istemediğini söylerken, Putin'i tanıyan bir kaynak ise Eylül 2022'deki ilk seferberlikten sonra Putin'in popülaritesinin azaldığını dile getirdi.

Kaynakların hepsi, Rusya'nın NATO topraklarında gözünün olmadığını Putin'in danışmanlarına söylediğini belirtirken, Putin'in Ukrayna'daki muhtemel bir ateşkeste hâlihazırda kazanılmış topraklardan vazgeçmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.