Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Mayıs'ta ABD'ye yapacağı ziyaretle ilgili Reuters, dikkat çeken bir haber yayınladı.

ABD'li ve Türk yetkililer, ABD Başkanı Joe Biden'ın 9 Mayıs'ta Erdoğan'ı Washington’da ağırlayacağını söyledi. Erdoğan, ilk defa Biden'ın resmi davetlisi olarak ABD'ye gidecek.

Reuters’in haberine göre Biden, Erdoğan'la görüşmesinde, Rusya’ya yönelik yaptırımların delinmesinde Türk şirketlerin oynadığı rol konusunda ABD'nin rahatsızlığını dile getirecek. Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili, Washington'un bu görüşmeyi Erdoğan'ın Rusya'nın Ukrayna ile savaşta kullandığı çok amaçlı malların Türkiye üzerinden naklini tamamen yasaklamayı kabul etmesi için fırsat olarak gördüğünü söyledi.

'ABD İKNA OLMADI'

Yetkili, "ABD federal daireleri, Türkiye'nin yaptırımları uygulaması konusunda ikna olmuş değil. Görmezden geldikleri şeyler var. Şirketlere ‘proaktif’ olarak gitmeleri ve onlara yaptırım uygulanmasına neden olacak kişilerle iş yapmayı bırakmalarını söylemeleri gerekiyor" dedi.

Washington, Moskova'ya uyguladığı yaptırımların Karadeniz'e kıyısı olan Türkiye'de delinmemesi için uzun süredir Ankara'ya baskı yapıyor. ABD halihazırda, çok sayıda Türk kişi ve şirketine, Rusya'ya yönelik yasakları ihlal ettikleri gerekçesiyle yaptırım uyguluyor.

Görüşmede ayrıca ABD ve Türkiye arasında gerilim yaratan Suriye konusu da ele alınacak.

Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Erdoğan'ın yapacağı ziyaret için, "İkili ilişkilerde oluşan bir fırsat penceresi kapsamında gerçekleşecek. Ziyaretin aynı zamanda farklı alanlardaki iş birliğinin derinleştirilmesine ve terörle mücadele dahil müttefiklik ruhunun pekiştirilmesine vesile olmasını umuyoruz" dedi. 

Bir Türk güvenlik yetkilisi, iki ülke arasındaki ön görüşmelerde Ukrayna ve Gazze savaşları, IŞİD ve PKK ile mücadele ve Erdoğan'ın 9 Mayıs'taki ABD ziyaretine ilişkin konuların ele alındığını belirtmişti.