Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Türkiye'den üç güreşçi grekoromen stilinde finale yükselme başarısını gösterdi.

Şampiyonada 55 kiloda yarışan Adem Burak Uzun, 63 kiloda Enes Başar, 77 kiloda Yunus Emre Başar, 87 kiloda Ali Cengiz ve 130 kiloda Rıza Kayaalp olmak üzere beş milli sporcu mücadele etti.

77 kilogramda mücadele eden Yunus Emre Başar, son 16 turunda Gürcistan'dan Luri Lomadze'yi 5-1, çeyrek finalde ise Bulgaristan'dan Stoyan Stoychev Kubatov'u 4-0 mağlup etti. Yarı finalde Hırvat Antonio Kamenjasevic'i 3-1 ile geçerek finale adını yazdırdı.

Finale kalan Başar, finalde Ermenistan'dan Malkhas Amoyan ile karşı karşıya gelecek.

87 kilo kategorisinde Ali Cengiz, son 16 turunda Bulgaristan'dan Yoan Danielov Dimitrov'u 6-3, çeyrek finalde İsveç'ten Alex Michel Bjurberg Kessidis'i 7-1 ile geçti ve yarı finalde bağımsız güreşçi Kiryl Maskevich'i 4-1 yenerek finale yükseldi. Cengiz, finalde Sırbistan'dan Aleksandr Andreevitch Komarov ile altın madalya için mücadele edecek.

Ağır sıklet olan 130 kiloda Rıza Kayaalp, ilk turda Norveç'ten Oskar Marvik'i 9-0, çeyrek finalde Ermenistan'dan David Ovasapyan'ı 5-0 ile geçti. Yarı finalde Azerbaycan'dan Beka Kandelaki ile 2-2 berabere kaldı ancak son puan avantajıyla finale çıktı. Kayaalp, finalde bağımsız güreşçi Sergei Semenov ile karşılaşacak.

Diğer taraftan, 55 kiloda Adem Burak Uzun ve 63 kiloda Enes Başar, şampiyonaya erken veda etti.