Rize'nin Ardeşen ilçesinde Fırtına Vadisi'nde derenin kenarında kano yapmak için oluşturulan yapay gölde yüzen Kur'an kursu öğrencilerinden 4'ü akıntıya kapılarak sürüklendi.

İhbar üzerine olay yerine AFAD, deniz polisi, jandarma, sahil güvenlik, AKUT ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi.

Ekipler tarafından sudan çıkartılan yaralı 5 kişi, olay yerindeki müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı.

Yaralılardan 2'si Kaçkar Devlet Hastanesi'ndeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Olayda yaralanan V.E., Y.G. ve bir kişinin tedavileri ise Rize'deki hastanelerde devam ediyor. Savcılık tarafından olayla ilgili inceleme başlatıldı.

CHP'Lİ VEKİL: HOCALARI GÖTÜRMÜŞ

Cumhuriyet Halk Partisi Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, sosyal medya hesabından olayla ilgili dikkat çeken bir iddiada bulundu. 

Ocaklı, "Bugün Ardeşen'de çok acı bir olay meydana geldi. Diyanet'e bağlı bir Kuran kursundaki öğrenciler, hocaları tarafından serinlemek amacıyla Fırtına deresine götürüldü. Akıntıya kapılan çocuklardan ikisini maalesef kaybettik, biri yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Hayatını kaybeden yavrularımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Sorumluları da hesap vermeye çağırıyorum" dedi.

KAYMAKAMLIK: 2 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA

Ardeşen Kaymakamlığından yapılan açıklamada, serinlemek amacıyla 6 Kur'an kursu öğrencisinin suya girdiği belirtildi.

Olay sonrasında akıntıya kapılan öğrencileri kurtarmak için suya giren kurs hocasının da boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedilen açıklamada, ekipler tarafından kurtarılan 5 kişiden 2'sinin yoğun bakıma kaldırıldığı, 2 kişinin ise hayatını kaybettiği aktarıldı.

Arama kurtarma çalışmalarının kısa sürede tamamlandığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Arama çalışmalarına 27'si AFAD personeli olmak üzere Deniz Polisi, JAK, Sahil Güvenlik, 112 Acil Sağlık ve AKUT ekibi, dereyi ve bölgeyi iyi bilen rafting ve kanocu rehberlerin katılımıyla toplamda 63 personel katılmıştır. Olayla ilgili Pazar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli, Ardeşen Kaymakamlığı tarafından idari tahkikat başlatılmış olup olayla ilgili 1 kişi gözaltına alınmıştır."