Rize'de Çaykur'da çalışan mevsimlik tarım işçileri, kadro taleplerini tekrarlamak için Rize Meydanı'nda bir araya geldi. İşçiler, "Hakkımızı versinler öbürlerine verdikleri gibi bize de versinler, bizim istediğimiz çok bir şey değil. 10 bin işçiyi bu ülke kaldıramayacaksa biz daha ne yapalım?" diye seslendiler.

Eylemde konuşan işçiler şunları söyledi:

"Bizler bu memleketin kamuda çalışan geçici işçileri değil miyiz? Bu ayrımcılık değili midir, vicdani midir?"

"Altı ay çalışan bir işçi 50 yılda emekli olacak. Elli yıl sonra emekli olsak ne olur olmasak ne olur."

"Çaykur'un binlerce eşi olan çocuğu olan çalışanı var. Bu adamlar kışın çoluğunu çocuğuna eşini neyle bakacaklar? Neyle geçindirecekler? Altı ay iş vermiyorlar."

"3 kez cumhurbaşkanı seçtik, burada bize söz verdi. Ne dedi; 'gerekli olan çalışma yapılacaktır milletvekillerine söyledim' dedi."

"Hakkımızı versinler vermeyeceklerse bir şey üretsinler başka yerlerde çözüm oluyor bize niye olmuyor?"

"Ben insanca yaşamak için emeğimle geçinen vergi veren vatandaşlarız."

"31 Mart'a kadar iktidar, siyaset sayın cumhurbaşkanı da duysun, bu işçilerin kadrosunu versin."

Eyleme CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan, Saadet Partisi Rize Belediye Başkan adayı Muhammet Yıldız ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Belediye Başkan adayı Cemil Çolak da katıldı.

Ocaklı, "20 yıllık bu hakkı vermezler ise 31 Mart'ta siz tepkinizi göstereceksiniz" dedi. Çolak ise "30 tane holdingin vergisini sildiniz siz. Bir tanesinin vergisi değil mevsimlik işçinin bütün Türkiye’nin mevsimlik işçilerin 6 ayını karşılar" diye konuştu.

Eylemde işçiler, "Kadro istiyoruz", "Verilen sözleri tutun", "Hakkımızı verin" sloganları attı.