Yapay zeka teknolojisi dünyada birçok alanda giderek yaygınlaşırken bazı kesimler din alanında robotları kullanıyor, hatta yapay zekayı "yeni bir din" olarak algılıyor.

Daily Mail'in haberine göre dua okuyan ve cenazeleri yöneten robot vaizlerle dini metinleri yorumlayan sohbet robotları tartışmaları da beraberinde getiriyor. 

Bilim ve dinin harmanlandığı bir ideolojiyi benimseyen Turing Kilisesi gibi Batı'daki bazı dini kurumlar yapay zekanın insanlara büyük bir bilgi birikimi sağlamasını överken Daily Mail'e konuşan bir teknoloji uzmanları giderek artan sayıda insanın yapay zekayı neredeyse "yeni bir dini lider" gibi gördüğünü anlattı.

SanTO isimli robot Katoliklerin sorularını yanıtlamak üzere geliştirildi.

Nottingham Trent Üniversitesi'nden İnovasyon Profesör Lars Holmquist, ChatGPT gibi yapay zeka robotlarının sağladığı kişiselleşmiş ve derinlikli bilgilerin insanları "yapay zekada anlam ve rehberlik aramaya" yönelttiğini, dini metinleri yorumlamaya çalışan birçok kişinin robotlara başvurduğunu söyledi. Holmquist, "Yapay zekanın ürettiği sonuçlar yoruma çok açık, o nedenle insanlar bunları istediği şekilde okuyabilir" dedi.

Haberde ayrıca bazı kişilerin yapay zekayı "bilinçli bir canlı" olarak görmesinin de "insanların biricik varlıklar" olduğu yönündeki dini düşünce açısından tartışmalara yol açtığına dikkat çekildi.

1 MİLYON DOLARLIK BUDİST ROBOT RAHİP

Japonya'nın Kyoto kentinde 2019'dan beri bir Budist tapınağında dua okuyan robot rahip Mindar, dini çevrelerde tartışmalara yol açmıştı. Osaka Üniversitesi'nin geliştirdiği Mindar 1 milyon dolara mal olmuştu.

Katoliklerin dinle ilgili sorularını yanıtlayan SanTO isimli robot da gündem olmuştu.

2015'te de otonom araç mühendisi Anthony Lewadowski, yapay zekayı kullanan Hıristiyan değerlere bağlı müritlerden oluşan Geleceğin Yolu kilisesini kurarak adından söz ettirmişti. Yapay zeka odaklı bazı dini akımlara göre "geleceğin insanları robotlarla bütünleşerek tanrısal güçler elde edecek".

Bazı uzmanlar da, giderek daha karmaşık yanıtlar veren ve hızla gelişen yapay zeka sohbet robotlarının gelecekte bilinç sahibi olacağına ve bunun dünyayı tamamen dönüştüreceğine inanıyor.