Şampiyon TOKUI Hızlı Doğru Senkronize Hareket Test Robotu, renkli altı yüzlü bulmacayı yalnızca 0,305 saniyede çözerek Massachusetts Teknoloji Enstitüsü robotunun 2018'deki 0,38 saniyelik rekorunu geride bıraktı.

Bu, insan rekorunun sahibi Max Park'ın 2023'teki 3,13 saniyelik süresinden önemli ölçüde daha hızlıydı.

Robota adını veren projenin baş mühendisi Tokui, Guinness'e, "Mümkün olduğu kadar zamanı kısaltmak zordu ama aynı zamanda eğlenceliydi."

"Bir önceki rekor sahibinin videolarına baktım ve elimizdeki motorun onlarınkinden daha iyi olduğunu hissettim. Bu yüzden onları hızla yenebileceğimizden emindim." dedi.

Tokui ve ekibinin ilk resmi rekor denemesinde öğrendiği gibi, dört taraflı, hızlı dönen mekanizma küpü çok fazla döndürürse, bulmacanın sıkışmasına neden olabiliyor.

Ancak ikinci denemeleri mayıs ayı sonlarında rekor kıran bir başarıya ulaştı.

Başarı, şirketin sinyale duyarlı motorlarının yanı sıra Mitsubishi'ye ait yapay zekalı renk tanıma algoritması sayesinde sağlandı.

Tokui, rekor kıran bu başarının ardındaki teknoloji hakkında "Ürünlerimizin dünyayı daha da iyi bir yer haline getirebileceğini biliyorum. Umarım bu rekor dünyanın her yerindeki insanların ürünlerimizin neler yapabileceğini bilmesine olanak sağlar." diye ekledi.