İstanbul Beyoğlu'nda  11 Haziran 2023 günü Rus turist Vyacheslav Nechıporchuk'u (40) bıçaklayarak öldürdükleri iddiasıyla 3 sanığın yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı 3 sanığın değişen oranlarda 24 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar Cihan Kaçmaz, Umut Aslan tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemleri (SEGBİS) ile katıldı. Sanık avukatları Rüveyda Gökşin Aktura ve taraf avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

'YAĞMA' İDDİASINI REDDETTİLER

Duruşmada savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanıkların ifadelerine yer verilirken olay anına ait görüntülerin duruşma salonunda izlenmesinin ardından tanık ifadelerine yer verildi. Mütalaada maktule karşı sanıklar 'Yağmaya teşebbüs' eylemini kabul etmediklerini belirtilerek, eylemi destekler kamera görüntüsü olmadığı, tanık ifadeleriyle birlikte değerlendirildiğinde yağma eylemi gerçekleştirdiği anlatıldı.

Soruşturmada maktul Vyacheslav Nechıporchuk'un üzerinden herhangi bir eşyanın alındığına dair tespit yapılamadığı aktarılarak, suçun teşebbüs aşamasında kaldığı vurgulandı. Savcı mütalaada, sanıklar yönünden tek tek değerlendirmede bulundu.

KİME NE KADAR CEZA İSTENİYOR?

Mütalaada sanık Umut Aslan hakkında 'Kasten öldürme' suçundan dava açıldığı, güvenlik kamera görüntüleri incelendiğinde somut bir delile ulaşılmadığı belirtilerek beraatı talep edildi. Aslan için olay esnasında maktule karşı bıçağını gösterdiği gerekçesiyle 'Silahla tehdit' suçunu oluşturduğu gerekçesiyle 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Mütalaada sanık Cihan Kaçmaz'ın olay sırasında sanıklardan Umut Aslan'ın elinden bıçağı alarak Nechıporchuk'a doğru salladığı daha sonra ise, maktulün yere düştüğü, soruşturma evresinde alınan Adli Tıp Kurumu raporunda, Nechıporchuk'un vücudunda bir adet kesici ve delici alet yaralanmasının bulunduğuna yer verildi.

Mütalaada Vyacheslav Nechıporchuk'un sanıklara karşı uygunsuz eyleminin de bulunduğuna vurgu yapılarak Kaçmaz'ın maktule karşı tek bir hamlesi dışında başka bir hamlesinin bulunmaması nedeniyle yaralama kastıyla hareket ettiği değerlendirildi. Fakat yaralama eylemi sonucunda ölüm meydana geldiği gerekçesiyle 'Haksız tahrik altında neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama' suçundan 6 yıldan 9 yıla kadar hapsi istendi.

Mütalaada, sanıklar Cihan Kaçmaz, Umut Aslan ve Şervan Yavuz hakkında, 'Yağmaya teşebbüs' suçundan ayrı ayrı 10 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Savcı toplamda Kaçmaz'a 2 suçtan 16 yıldan 24 yıla kadar ve Aslan'ın 12 yıldan 20 yıla kadar hapsini talep ederek iki sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti sanık Cihan Kaçmaz ve Umut Aslan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Heyet, avukatların mütalaaya karşı savunma hazırlaması için süre talebini kabul ederek duruşmayı erteledi.